22. září 2010 12:29, aktualizováno  15:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odbory si nenechají nic diktovat. Rozhodnou se až po schůzce s Nečasem

Protest proti rozpočtovým škrtům  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest proti rozpočtovým škrtům | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) dnes přišel s návrhem, aby se platové tarifní tabulky zaměstnanců veřejné sféry změnily nikoliv od příštího roku, ale až od roku 2012. Odboráři se ale k návrhu chtějí vyjádřit až po setkání s premiérem Petrem Nečasem (ODS), se kterým se mají sejít až příští týden.

Čtěte také


"Na příští týden máme domluvenou schůzku s premiérem Nečasem, do té doby se vyjadřovat nebudeme," řekl pro server Lidovky.cz předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter. "Páni ministři si nebudou diktovat," řekl v reakci na vyjádření šéfa resortu práce Drábka, který od odborářů čekal vyjádření k navrhovaným změnám ještě ve středu.

Čtěte také

Ministr Drábek ve středu dopoledne předložil odborářům návrh o tom, že by se platové tarifní tabulky neměnily již od příštího roku, ale až od roku 2012. Odboráři ale upozorňují na to, že pouhý odklad o rok nic nezmění. Příští rok by se rozšířila možnost takzvaného pásmového odměňování, které umožňuje zvolit tarifní plat v celé škále mzdových stupňů, tedy bez striktního dodržování počtu odpracovaných let.

Čtěte také

Vláda bude projednávat návrh na změnu zákoníku práce a tarifních tabulek ve středu odpoledne. Podle původního návrhu měla existovat jedna. Platy by nerostly automaticky podle počtu odpracovaných let, zaměstnavatelé by ale měli širší možnost přiznávat osobní ohodnocení. Odbory s tím ostře nesouhlasily. Kvůli změnám i vládním plánu snížit objem mezd ve veřejné správě o desetinu vyšlo v úterý do ulic na 40 tisíc lidí.

Čtěte také

hsHelena Stinglová