3. dubna 2009 14:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odbory svolávají proti krizi demonstraci

Odboráři svolávají demonstraci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odboráři svolávají demonstraci. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Odboráři budou 16. května demonstrovat v centru Prahy proti dopadům hospodářské krize na zaměstnance. Rozhodl o tom dnes mimořádný sněm Českomoravské konfederace odborových svazů. Její předseda Milan Štěch předpokládá, že demonstrace na Hradčanském náměstí se zúčastní až několik desítek tisíc lidí.

Vládní opatření pro boj s krizí podle odborů problémy zaměstnanců neřeší a odbory s nimi nesouhlasí. Aby byla účast odborářů a veřejnosti na pražskéna demonstraci co nejvyšší, ČMKOS nyní zahájí informační kampaň. "Já osobně ji očekávám v desítkách tisíc tak, aby se to (Hradčanské) náměstí zaplnilo," uvedl předseda konfederace Milan Štěch. Podle něj na pražskou demonstraci přijedou i odboráři z okolních zemí.

Nezneužívejte krizi

Pro zorganizování demonstrace dnes podle Štěcha zvedlo ruku 99 procent účastníků mimořádného sněmu. Poslední kapkou při rozhodování o zorganizování protestní akce prý byla novela zákoníku práce, která uvolňuje pravidla pracovněprávních vztahů. Odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas novelu minulý týden odeslal do připomínkového řízení.

Odborářům na novém zákoníku práce vadí zejména možnost dát pracovníkům výpověď bez udání důvodu. Odbory tvrdí, že novela zavádí propuštění z jiného důvodu, který spočívá v osobě zaměstnance. To by prý umožnilo zaměstnavateli dát pracovníkovi výpověď například při časté nemocnosti.

Odbory proto tvrdí, že novela může podnikatelům posloužit jako návod, jak zneužít krize ve svůj prospěch na úkor zaměstnanců. "Demonstrace bude protestní a proti zneužívání krize," uvedl Štěch.

Hospodářská krize již podle předsedy odborového svazu Kovo Josefa Středuly omezením výroby nebo propouštěním postihla zhruba 90 procent ze zhruba tisícovky podniků, v nichž svaz Kovo působí. "Firmy propouštějí po stovkách lidí a propuštění dalších tisíců lidí se připravuje," řekl. Nejvíce Česko dopady krize podle něj pocítí na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí letošního roku.

Demonstrovat se bude po celé Evropě

Evropští odboráři podle něj na zhruba polovinu května plánují protikrizové demonstrace ve čtyřech evropských městech. "Demonstrace (v Praze) tak bude mít evropský charakter," podotkl Štěch.

Na pražské demonstraci by podle Štěcha měla zaznít také podpora některých závěrů londýnského summitu 20 největších ekonomik světa (G20). Skupina G20 se mimo jiné dohodla, že vynaloží zhruba bilion dolarů na boj s hospodářskou a finanční krizí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz