28. července 2009 10:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odbory tlačí na zkrácení pracovního týdne, vláda dotace platů připouští

Odbory chtejí řešit nezaměstnanost kratším pracovním týdnem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odbory chtejí řešit nezaměstnanost kratším pracovním týdnem | foto: Shutterstock

PRAHA Začne stát masově dotovat firmám výdaje na mzdy? Jisté to není, každopádně odbory od vlády i zaměstnavatelů vehementně žádají zavést tzv. kurzarbeit čili zkrácený pracovní týden. Od podzimu totiž předpovídají prudký nárůst nezaměstnanosti.

Odbory nevylučují, že nezaměstnanost v Česku stoupne během podzimu až na deset procent a v některých regionech, jako například v severních Čechách, může zůstat bez práce každý pátý člověk. "Negativní vývoj v mnoha firmách s mizivým množstvím zakázek, nedostatkem likvidity a často i přesunem výroby do jiných zemí skutečně představuje vážnou hrozbu," varuje předseda odborového hnutí Kovo Josef Středula.

Odboráři proto chtějí, aby firmy ve velkém zavedly po vzoru Německa zkrácený pracovní týden, tzv. kurzarbeit, a aby stát dotoval firmám výdaje na mzdy v době, kdy zaměstnanci budou na nucené dovolené.

Další podrobnosti o řešení krize podle odborů si přečtěte v úterním vydání deníku