30. října 2008 15:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odhad: Ekonomika vzroste jen o 3,7 %

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Lidové noviny

PRAHA Ekonomika by měla v příštím roce vzrůst podle nové prognózy ministerstva financí jen o 3,7 procenta. Přitom ještě v červenci resort počítal s růstem 4,8 procenta, na jehož základě je i vypracován státní rozpočet na příští rok. Odhad růstu byl snížen i na letošní rok a to z 4,6 na 4,4 procenta.

Právě původní odhady růstu ekonomiky se staly terčem kritiky ze strany opozice i ekonomů při schvalování rozpočtu na příští rok. Ten počítá se schodkem 38,1 miliardy korun. Analýzy ministerstva zatím podle ministra financí Miroslava Kalouska předpokládají kvůli ochlazení ekonomiky propad příjmů rozpočtu o deset až 12 miliard korun.

Ministr proto počítá s tím, že by ministerstva peníze na určitou část
plánovaných výdajů dostala příští rok jen v případě, pokud by se příjmy rozpočtu vyvíjely příznivě; rozpočet kvůli změně odhadů měnit nehodlá.Případná opatření by se neměla podle Kalouska dotknout výše deficitu.

Podle dnešní prognózy česká ekonomika dosáhla vrcholu ekonomického cyklu ve druhém pololetí roku 2007 a nyní přešla do fáze zpomalení růstu HDP. V případě, že by došlo k dalším masivním turbulencím na světových finančních trzích, hrozí ještě nižší růst ekonomiky.

Ekonomové růst odhadují ještě nižší
Ekonomové přitom v posledních týdnech kvůli pokračující finanční krizi a zhoršující se ekonomické situaci v Evropě růst české ekonomiky revidovali až pod tři procenta.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma v polovině října uvedl, že růst české ekonomiky v příštím roce bude zřejmě nižší než 3,6 procenta, které dosud centrální banka uváděla ve své prognóze.

"Dopady na finanční sektor v ČR, který není postižen rizikovými hypotékami ani problémovými finančními instrumenty, by mohly zůstat omezeny na pokles cen některých finančních aktiv. Ekonomický výkon bude ovlivňován vysokými cenami energetických surovin a ostatních dovážených komodit a silným směnným kurzem české koruny," uvedlo dnes MF.

Odhad inflace zůstává
Inflace by podle odhadů MF měla být příští rok 2,9 procenta. Úřad tak její odhad nezměnil. Pro letošek ovšem odhad růstu cen zvýšil na 6,4 procenta z předchozích 6,1 procenta.

Míra nezaměstnanosti by se měla letos i příští rok snížit proti loňsku na 4,4 procenta. V červenci MF odhadovalo, že letos bude podíl lidí bez práce 4,3 procenta a v roce 2009 bude 3,9 procenta.

Pro letošní rok MF odhad zvýšilo a pro rok 2009 snížilo.
V letošním roce odhaduje MF zhoršení deficitu vládního sektoru na 47,3 miliardy korun, tedy na 1,2 procenta HDP. ČR ale i tak bez problémů splní tříprocentní hranici nutnou pro přijetí eura. Loni dosáhl deficit vládního sektoru podle Českého statistického úřadu 34,9 miliardy korun, což představuje jedno procento HDP.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!