2. září 2009 15:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odklad voleb je nebezpečný hlavně pro veřejné finance

volby do europarlamentu si někteří voliči osladili | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy volby do europarlamentu si někteří voliči osladili | foto: Michal KrumphanzlČTK

PRAHA Případné odložení sněmovních voleb podle analytiků ohrožuje především vývoj veřejných financí, které potřebují kvůli rostoucímu zadlužování nutně stabilizovat. To ovšem může efektivně učinit podle nich pouze nová politická vláda.

Finanční trhy zatím reagují na situaci omezeně, shodují se ekonomové. O stížnosti na konání předčasných voleb v říjnovém termínu bude Ústavní soud rozhodovat v příštím týdnu.

Pokud by měla nejistota trvat déle, pak by podle analytiků zřejmě výrazněji oslabila i koruna, snížil se výnos státních dluhopisů a agentury by zhoršily Česku rating.

"Negativním signálem je rovněž podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka snižování vážnosti Ústavy. "Existence právního státu je nezbytným předpokladem fungování tržní ekonomiky a důvěry domácích i zahraničních investorů," upozornil.

"Pro korunu, akcie a obecně finanční trhy je tato vize velmi nepříjemná. Nejistotu trhy nenávidí ze všeho nejvíce. Před nejistotou je jediná obrana, a tou je omezení rizika. To znamená, že řada hráčů bude minimalizovat své pozice v ČR," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Pro dlouhodobější investory ovšem současná situace tak vážná není. "Dlouhodobý hráč ví, že tato i příští vláda jsou zde jen maximálně na pár let, dlouhodobé trendy ale pokračují," dodal.

Pokud se nenalezne rychlé řešení tak podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské koruna i státní dluhopisy oslabí. "Je potřeba přijmout zásadní zákony, které přibrzdí růst schodků veřejných financí," uvedla.

Ústavní krize přišla podle ní v nejméně vhodnou dobu. Česká ekonomika totiž potřebuje akceschopnou vládu, která dokáže, že uřídí své finance a ekonomice pomůže aktivní hospodářskou politikou.

Odklad voleb je navíc nežádoucí podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška i z hlediska přílivu přímých investic. "V případě prodlužování politické nestability budou projekty odkládány nebo realizovány v některé sousední zemi. Je velmi důležité, aby politici přišli s věrohodným řešením situace brzy," uvedl.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…