3. března 2009 16:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odpočet daně u nových aut prošel sněmovnou

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Lidové noviny

PRAHA Poslanecká sněmovna dnes schválila opatření, které umožní podnikatelům, aby při nákupu nového vozu mohli u všech osobních vozů uplatnit odpočet DPH. Poslanci naopak neschválili ani jeden za tří návrhů na změnu sazeb DPH. Podnikatelé si dosud mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do luxusních aut, které vykazovali jako užitkové.

Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka navrhoval snížit do konce příštího roku dolní sazbu daně z přidané hodnoty z nynějších devíti na šest procent. Poslanec ODS Vlastimil Tlustý navrhl snížit horní sazbu daně z 19 na 15 procent, jeho stranický kolega Petr Pleva naopak navrhoval zvýšit dolní sazbu na 15 procent.

Sobotka prohlásil, že jím navržené snížení daně z přidané hodnoty může sehrát pozitivní roli při stimulaci poptávky a spotřeby českých domácností. Ministr financí Miroslav Kalousek však zopakoval, že Sobotkův v návrh by připravil stát o asi 20 miliard korun, které by zůstaly obchodním řetězcům.

Poukázal také na to, že výnos z DPH připadá z více než jedné pětiny obcím, které by tak přišly o zhruba čtyři miliardy. Návrh Tlustého by podle něj připravil obce o osm až deset miliard korun.

Spor mezi vládou a sociální demokracií pokračoval i u návrhu, aby plátci DPH mohli uplatňovat odpočet daně při nákupu všech nových osobních aut. Dosud si mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do osobních aut, aby si mohli daň odečíst.

Jaguár s mřížkou
Jako užitkové pak vykazovali i některé verze luxusních značek, jako je Audi, BMW, Mercedes, Porsche nebo Jaguar. Sobotka řekl, že tento návrh nevyřeší dopady hospodářské krize v ČR a označil ho za kosmetické opatření.

Vládní novela nyní zamíří k projednání do Senátu. Pokud ten ji schválí, dostane ji k podpisu prezident republiky. Novela původně upřesňovala zejména podmínky osvobození od daně pro věcí, které si do tuzemska dovážejí turisté ze zemí mimo Evropskou unii.

Lidovky.cz