3. března 2009 16:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odpočet daně u nových aut prošel sněmovnou

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Lidové noviny

PRAHA Poslanecká sněmovna dnes schválila opatření, které umožní podnikatelům, aby při nákupu nového vozu mohli u všech osobních vozů uplatnit odpočet DPH. Poslanci naopak neschválili ani jeden za tří návrhů na změnu sazeb DPH. Podnikatelé si dosud mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do luxusních aut, které vykazovali jako užitkové.

Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka navrhoval snížit do konce příštího roku dolní sazbu daně z přidané hodnoty z nynějších devíti na šest procent. Poslanec ODS Vlastimil Tlustý navrhl snížit horní sazbu daně z 19 na 15 procent, jeho stranický kolega Petr Pleva naopak navrhoval zvýšit dolní sazbu na 15 procent.

Sobotka prohlásil, že jím navržené snížení daně z přidané hodnoty může sehrát pozitivní roli při stimulaci poptávky a spotřeby českých domácností. Ministr financí Miroslav Kalousek však zopakoval, že Sobotkův v návrh by připravil stát o asi 20 miliard korun, které by zůstaly obchodním řetězcům.

Poukázal také na to, že výnos z DPH připadá z více než jedné pětiny obcím, které by tak přišly o zhruba čtyři miliardy. Návrh Tlustého by podle něj připravil obce o osm až deset miliard korun.

Spor mezi vládou a sociální demokracií pokračoval i u návrhu, aby plátci DPH mohli uplatňovat odpočet daně při nákupu všech nových osobních aut. Dosud si mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do osobních aut, aby si mohli daň odečíst.

Jaguár s mřížkou
Jako užitkové pak vykazovali i některé verze luxusních značek, jako je Audi, BMW, Mercedes, Porsche nebo Jaguar. Sobotka řekl, že tento návrh nevyřeší dopady hospodářské krize v ČR a označil ho za kosmetické opatření.

Vládní novela nyní zamíří k projednání do Senátu. Pokud ten ji schválí, dostane ji k podpisu prezident republiky. Novela původně upřesňovala zejména podmínky osvobození od daně pro věcí, které si do tuzemska dovážejí turisté ze zemí mimo Evropskou unii.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz