Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odpor k euru roste. Nechce ho 75 procent Čechů

Euro bankovky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro bankovky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V České republice za poslední rok výrazně vzrostl nesouhlas s přijetím eura. Proti přijetí evropské měny se v letošním průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyslovily tři čtvrtiny občanů, zatímco ještě před rokem zavedení eura v ČR odmítala lehce nadpoloviční většina populace (55 procent).

Naopak pro přijetí eura se letos vyslovila jen pětina (21 procent) občanů, zatímco ještě před rokem to bylo 38 procent lidí.

S přijetím eura rozhodně souhlasí pět procent a spíše souhlasí 16 procent dotázaných. Naproti tomu ze 75 procent populace, která se zavedením eura nesouhlasí, 32 procent nesouhlasí spíše a 43 procent rozhodně. Jasný názor v této otázce neměla jen čtyři procenta dotázaných.

Údaje z časového srovnání ukazují, že přijetí eura je mezi Čechy stále méně populární. Největší podporu mělo euro mezi českou populací rok před vstupem ČR do EU, tehdy přijetí eura podporovalo 58 procent dotázaných.

Eurem se v současnosti platí v sedmnácti zemích. Jako poslední ho zatím zavedlo Estonsko. Česko se k přijetí evropské měny zavázalo při vstupu do Evropské unie, v současné době ovšem některá kritéria stanovená pro zavedení měny nesplňuje. Premiér Petr Nečas uvedl, že Česká republika přijme euro tehdy, až náklady na udržení koruny budou vyšší než náklady na zavedení jednotné evropské měny.

Anketa

Chtěli byste v Česku platit eurem?

Už jsme měli mít euro dávno 1502
Ano, ale až tak za pět let 128
Možná někdy ve vzdálenější budoucnosti 647
Rozhodně ne 3506

Při vstupu ČR do EU v roce 2004 popularita přijetí eura klesla o dva procentní body, avšak ještě v roce 2005 přijetí eura podporovala nadpoloviční většina Čechů (52 procent). V letech 2006 až 2008 podpora přijetí eura stagnovala na 45 procentech a poté už jen klesala až na nynějších 21 procent.

Reakce na krizi?
Podle autorů průzkumu to může být reakce na ekonomickou krizi a na problémy v některých zemích eurozóny, které následně požádaly o mezinárodní finanční pomoc. "Podrobnější analýza ukázala, že relativně vyšší podpora přijetí eura existuje mezi dotázanými, kteří důvěřují Evropské unii, i když i v této skupině nesouhlas převažuje nad souhlasem," upozornili.

Čtěte také:

Souhlas s přijetím eura jako měny v České republice se zvyšuje s rostoucí životní úrovní a klesá s rostoucím věkem. Z hlediska politické orientace pak podpora přijetí eura sílí při posunu po pravolevé škále směrem doprava.

Podle stranických preferencí relativně častěji pro přijetí eura jsou stoupenci ODS a TOP 09, naopak vyšší úroveň nesouhlasu v tomto ohledu šetření zaznamenalo mezi voliči KSČM.

Průzkumu CVVM se letos v dubnu zúčastnilo 979 respondentů starších 15 let.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!