3. ledna 2012 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odpor vůči euru je v Dánsku rekordní

Euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro | foto: Reuters

PRAHA Odpor proti přijetí eura v Dánsku dosáhl na konci roku pod dojmem zhoršování dluhové krize eurozóny rekordní výše. Proti němu se vedle více než 70 procent celé veřejnosti staví už i nadpoloviční většina firemních šéfů, kteří byli dosud vždy pro opuštění dánské koruny a zavedení euroměny.

Napsal to dánský list Borsen. Dánsko se tento týden ujalo předsednictví Evropské unie a jeho premiérka Helle Thorningová-Schmidtová za svůj hlavní úkol označila záchranu eura. Sami Dánové už ale euro ve dvou referendech odmítli.

ČTĚTE TAKÉ:

Průzkum institutu Greens ukázal, že proti přijetí eura se vyslovilo 55 procent ze 760 dotázaných firemních šéfů. "Poprvé byla proti zavedení eura v Dánsku většina nejvyšších manažerů. Většina proti dánskému přistoupení je tak už mezi obyvatelstvem i mezi podnikateli," napsal list.

Podobně jak Češi

Prosincový průzkum dánského statistického úřadu ukázal, že proti přijetí eura je 70,8 procenta Dánů a pro jen 26,7 procenta. To je dosud rekordní rozdíl mezi tábory "ne" a "ano".

Podobně odmítaví k euru jako Dánové jsou Češi. V červnovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se proti zavedení eura v ČR vyslovilo 68 procent dotázaných, pro přijetí byla jen pětina lidí. Podle říjnového průzkumu Hospodářské komory je také už více než polovina českých firem proti přijetí eura a evropskou měnu by naopak chtěla jen necelá třetina společností.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz