23. února 2010 9:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ODS chce, aby majitelé více domů platili vyšší daň z nemovitosti

Platba, daně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba, daně | foto: Shutterstock

PRAHA ODS chce po volbách změnit princip vybírání daně z nemovitosti. Strana plánuje zavedení vyšší sazby pro majitele dražších domů nebo pro ty, kdo vlastní více nemovitostí.

Informovaly o tom Hospodářské noviny. "Určitě se po volbách podíváme na některé majetkové daně. Hlavně na daň z nemovitostí. Chtěli bychom díky ní do rozpočtu získat několik miliard korun navíc," řekl stínový ministr financí z ODS Martin Kocourek.

Cílem občanských demokratů je vybrat víc peněz od bohatších lidí a zároveň pro ně udržet rovnou daň z příjmu, proto se strana zaměřuje na zdanění majetku, píšou HN.

Předseda strany Mirek Topolánek obhajuje případné vyšší majetkové daně tím, že je potřeba něčím vybalancovat plánované zvyšování daně z přidané hodnoty. ODS chce obě sazby DPH přibližovat a výhledově sjednotit, což zdraží potraviny nebo léky a zatíží hlavně chudší vrstvy.

"Bohatší by se měli nějak podílet na národní oběti, když už je nutné zvýšení spotřebních daní a DPH dopadne především na chudší. Ale je absurdní pokřivit kvůli tomu daňovou soustavu. Daleko lepší je volit formu majetkové či jiné daně, která se týká movitějších spoluobčanů," uvedl Topolánek ve své brožuře nazvané Budoucnost začíná teď.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz