14. května 2013 14:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ODS loví hlasy živnostníků. Pro nás nejste paraziti, vzkazuje jim

ODS cílí ve své kampaně na živnostníky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ODS cílí ve své kampaně na živnostníky. | foto: Reprofoto

PRAHA Ještě v letošním roce by podle představ ODS měl být prosazen tzv. deregulační balíček, jenž má ulehčit život živnostníkům. Mezi body balíčku, který jako celek představí ministerstvo průmyslu a obchodu příští měsíc, jsou zrušení vstupních a periodických zdravotních prohlídek zaměstnanců, zjednodušení vykazování statistiky i registrace vozidel či zrychlené odpisy investic na stroje a počítače.

S některými návrhy novináře seznámil předseda ODS a premiér Petr Nečas s ministry průmyslu Martinem Kubou a dopravy Zbyňkem Stanjurou. "V našich očích jsou solí této země," řekl o živnostnících předseda vlády.

Drobní podnikatelé podle něj vytváří pracovní místa, nemají nárok na dovolenou, nemocenskou či výpovědní lhůtu a ručí celým svým majetkem.

ČTĚTE TAKÉ:

Body, které nyní hospodářští ministři chystají, budou v červnu připraveny v podobě věcného záměru tak, aby o nich Sněmovna mohla poprvé hlasovat v září a přijaty mohly být ještě letos, řekl novinářům premiér.

Jsou mezi nimi zrychlené odpisy investic, které by mohly pomoci oživit firemní poptávku. Ministr Kuba vysvětlil, že podle představ ODS by mělo být možné odepsat až 100 procent investice během 12 měsíců od pořízení počítače či stroje.

Nová kampaň ODS cílící na živnostníky.

Nová kampaň ODS cílící na živnostníky.

Ulehčit od cest na úřady má možnost, aby živnostníci odevzdávali daňové přiznání a podklady pro sociální a zdravotní pojištění na jednom místě, tedy na finančním úřadě, uvedl Kuba.

Pokuty zrušit nebo snížit

ODS navrhne možnost, aby finanční úřad mohl živnostníkům odpouštět penále či pokutu za pozdní odevzdání daňového přiznání. Podmínkou má být, aby věc vždy řešil místní finanční úřad, aby pokuta nepřesahovala 600 tisíc korun a o věci vždy rozhodovala skupina pracovníků úřadu.

ODS chce prosazovat i výrazné zjednodušení statistického vykazování a sjednotit údaje pro obchodní rejstřík, kde chce ODS využít všech výjimek daných v evropské legislativě.

ČTĚTE TAKÉ:

Dalším bodem podle ministra má být zrušení povinnosti prokazovat se pracovní smlouvou při práci mimo pracoviště. Odstraněna by také měla být spodní hranice pokuty za nelegální zaměstnávání, která je nyní 250 tisíc korun. Tuto pokutu dostávají živnostníci i při drobných porušeních, kontroloři totiž nemohou udělovat nižší. Podle Stanjury se zjednoduší i situace při nakládání firem s odpady.

Billboardy s Mládkovými parazity

ODS opět připomněla výroky stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka, který v březnu na stranickém sjezdu v Ostravě použil v souvislosti s živnostníky slovo "parazité". Od té doby se za své "mediálně neobratné" výroky několikrát omluvil, také ČSSD se od nich distancovala.

ODS na billboardech připomene výroky stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka.

ODS na billboardech připomene výroky stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka.

Podle ODS však Mládkova slova byla výrazem toho, co si sociální demokraté myslí a čím se v případě svého volebního vítězství hodlají řídit. Občanští demokraté proto Mládkova slova připomínají i na jednom ze svých billboardů, kterými na svá opatření na podporu živnostníků chtějí upozornit veřejnost.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz