7. ledna 2010 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ODS má recept na obří schodek: Za dluhy státu zaplatí poslanci

Prezident Václav Klaus (vpravo) se setkal 6. ledna na Pražském hradě na pracovním obědě s předsedou ODS Mirkem Topolánkem (vlevo).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus (vpravo) se setkal 6. ledna na Pražském hradě na pracovním obědě s předsedou ODS Mirkem Topolánkem (vlevo). | foto: ČTK

PRAHA Každý poslanec, který hlasoval pro letošní rozpočet se schodkem 192 miliard, by přišel o čtvrtinu platu. To je návrh ústavního zákona z dílny ODS, jak zabránit obřímu státnímu dluhu, se kterým chce strana vyhrát volby. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

Řadový poslanec by tak měsíčně přišel o 15 tisíc korun, šéf sněmovního výboru o 21,5 tisíce a například místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) by vracela přes 40 tisíc. Ještě více by ale museli zaplatit, pokud by dopustili rozpočtové provizorium. Za dobré hospodaření by pak poslanci získali bonus 25 procent.

"Pokud by poslancům a ministrům hrozily za zbytečné utrácení veřejných peněz jasné sankce, tak by si velmi rozmysleli, jestli budou svými populistickými návrhy zvyšovat schodek rozpočtu," vysvětluje hlavní autor návrhu a finanční expert ODS Martin Kocourek.

Ještě přísnější bič ale ODS připravila na vládu - pokud předloží rozpočet, který sama v průběhu roku překročí o více než 20 procent, sama by musela požádat o důvěru. Pro vyšší schodek než tři procenta HDP by pak musela namísto poloviny přítomných hlasovat polovina všech poslanců. A navýšit schodek tři roky po sobě by bylo rovnou zakázáno. Paradoxně největší rozdíl mezi schváleným a reálným schodkem udělala v historii Česka právě Topolánkova vláda.

Lidovky.cz