6. ledna 2011 16:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ODS navrhla pět variant reformy penzí, spoření 'bokem' má být dobrovolné

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA ODS navrhla pět variant důchodové reformy. Jsou mezi nimi obě varianty, které vypracovala Bezděkova komise, varianta prosazovaná Národní ekonomickou radou vlády (NERV) i návrh, který připravila vláda v letech 2007 až 2009. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda ODS a premiér Petr Nečas. Ve všech variantách by podle ODS mělo být spoření na individuální účty dobrovolné.

Dalším znakem důchodové reformy podle návrhu ODS by byla anonymita klienta. Licencované důchodové společnosti, které by jejich prostředky spravovaly, by nevěděly, komu peníze patří. Ve většině variant by si přitom lidé mohli volit, zda chtějí spořit bezpečněji, ale méně výnosně, nebo riskantněji, ale s většími výnosy.

Čtyři procent do fondů
Podle první a upřednostňované varianty důchodové reformy, která se shoduje s tím, co vláda prosazovala v letech 2007 až 2009, by lidé mohli převádět v rámci takzvaného opt-outu, tedy částečného vyvedení ze státního důchodového pilíře do fondového, čtyři procenta z pojistného na individuální účet.

Další dvě procenta by odváděli ze svého. "Tyto prostředky by nebyly poskytovány konkrétnímu důchodovému fondu, ale byly by prostřednictvím ČSSZ (České správy sociálního zabezpečení) svázány do anonymního balíčku a poté poslány fondu," řekl Nečas. Naspořené prostředky by po odchodu do důchodu byly vypláceny ve formě pravidelné doživotní renty.

Do důchodu v 65 nebo 67?
U zvyšování věku odchodu do důchodu ODS navrhla dvě varianty. Podle první by se věk odchodu sjednotil u mužů i u žen v roce 2035 na 65 letech. Poté by rostl tempem dva měsíce za kalendářní rok. Podle druhé varianty by se sjednotil v roce 2035 na 67 letech a poté by se navyšoval v závislosti na střední délce života a naději na dožití. Povinná doba pojištění by se i nadále prodlužovala, a to až na 40 let.

Nečas kritizoval návrhy důchodové reformy předložené VV a TOP 09

Předseda ODS a premiér Petr Nečas na dnešní tiskové
konferenci kritizoval návrhy důchodové reformy z dílny Věcí veřejných (VV) a TOP 09. Návrh VV je podle něho komplikovaný. Navíc prý nelze nalézt v zemích EU srovnatelný systém, který by fungoval. Návrh TOP 09 je pak z
hlediska stability veřejných financí drahý a navíc je až příliš ve prospěch finančních společností. Nečas však věří, že koaliční partneři spolu naleznou vhodnou variantu penzijní reformy.

VV počítají v rámci svých tezí se státním fondem i soukromým připojištěním. To by ale tvořilo pouze doplňující zdroj příjmu důchodce. Také například
navrhují vytvořit generační fond, finanční rezervy pro generaci, která bude mít nízkou porodnost. Jakmile se plátci pojištění narodí dítě, získal by nárok na výplatu části jím naspořených prostředků. Polovina by se vyplácela jako zásluhové porodné, druhá postupně jako přídavky na dítě. Zároveň se
plátci sníží odvody do generačního fondu. Systém by prý fungoval samoregulačně, výše odvodu vychází z předpovědi demografického vývoje porodnosti. Například když bude méně dětí, bude se ze systému méně čerpat.

Výhrady má ODS i k návrhu TOP 09 představenému ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. "Pětiprocentní snížení odvodu znamená příliš velký výpadek příjmů státního rozpočtu," řekl Nečas k plánu na snížení pojistného z 28 na 23 procent superhrubé mzdy. ODS uvažuje maximálně o třech nebo čtyřech procentech. Je i proti povinnému spoření na individuálních účtech.
Dává přednost dobrovolnému spoření.

Valorizace důchodů by měla být automatická bez možnosti ovlivnění vládou. V současnosti může vláda zvýšit důchody i nad rámec daný zákonem. Děla by se ovšem podle výše růstu důchodcovského spotřebního koše, tedy jejich životních nákladů, nikoliv celé inflace.

ODS je v rámci vyjednávání o důchodové reformě připravena podpořit kromě výše zmíněného návrhu i oba návrhy důchodové reformy, které představil loni v červnu Poradní ekonomický sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí, takzvaná Bezděkova komise.

V první variantě by si podle ní člověk mohl odvádět z 23 procent tři procentní body na individuální penzijní účet, ve kterém by za něj investovaly soukromé fondy. Varianta ovšem počítá s tím, že by bylo spoření na individuální účty povinné pro lidi starší 40 let.

Ve druhé variantě by všech 23 procent člověk odváděl do státního pilíře, ze svého by si ovšem mohl další tři procenta spořit na individuálním penzijním účtu. Pokud by tak učinil, stát by mu přispěl stejnou částkou. "Jsme si samozřejmě vědomi, že varianta představuje zvýšení podpory ze státního rozpočtu," řekl Nečas.

Bezděkova komise také navrhla snížení pojistného z 28 procent na 23 procent. Tomu by mohla čelit další varianta ODS. V jejím rámci by byly odvody na sociální pojištění placené zaměstnavatelem sníženy o 3,5 procenta, z toho by 2,3 procentního bodu tvořily platby na nemocenské pojištění a 1,2 procentního bodu platby příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

Výpadek by byl kompenzován sjednocením DPH. Jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec by ovšem i nadále odváděli celkem 28 procent superhrubé mzdy na sociální pojištění. Zaměstnanec by si mohl dobrovolně platit tři procenta na individuální účet, další tři procenta by mu přidal stát.

Jednou z možností této varianty je kombinace opt-outu a předchozích variant. Například by mohl zaměstnanec vyvést na soukromý účet z důchodového pojištění jedno až dvě procenta s tím, že doplatí další tři procenta ze svého a stát přidá další jedno až dvě procenta.

Další varianta, o které ODS uvažuje, je návrh předložený poradním sborem NERV. V hlavních bodech se shoduje s první variantou Bezděkovy komise.

Ve všech variantách by podle ODS mělo být spoření na individuální účty dobrovolné. "Kdyby na tom však měla ztroskotat dohoda, jsme ochotni ustoupit," řekl Nečas. Podmínkou by ovšem bylo, že by existoval státní fond s konzervativní strategií, identita klienta by byla skrytá a poplatky fondům by byly odvozeny od objemu výnosů, nikoliv aktiv.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK PRO PLC PROGRAMOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč