18. srpna 2009 12:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ODS navrhuje, aby stát vybíral daně, clo i pojistné na jednom místě

Mirek Topolánek a Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek a Petr Nečas | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Občanská demokratická strana navrhuje zřízení jednotného inkasního místa, ve kterém lidé budou platit daně, cla a nemocenské, důchodové a zdravotní pojištění. "Lidé tak nebudou chodit zvlášť na každý úřad a ušetří tak čas, peníze a nervy," řekl dnes novinářům místopředseda ODS Petr Nečas. Projekt by mohl začít fungovat za pět let.

Sjednocení výběru daní, cel a pojistného podle Nečase sníží administrativní zátěž a umožní jejich lepší kontrolu a vymahatelnost. Společně s místem výběru by se měly spojit jak samotné instituce, tedy finanční a celní úřady a úřady sociálního zabezpečení, tak formuláře. Nečas odhadl úspory díky sjednocení výběru a zrušení několika tisíc pracovních míst v řádu miliard korun. Náklady budou v řádu stovek milionů Kč, doplnil náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

Podle návrhu ODS by ze stávajících zhruba dvou stovek finančních úřadů a 54 celních úřadů vznikla necelá stovka poboček krajských finančních úřadů. Česká správa sociálního zabezpečení by podle návrhu nadále spravovala systém starobních, invalidních důchodů a pozůstalostních penzí.

Současně by agenda zdravotních pojišťoven ve výběru pojistného přešla na tuto zhruba stovku krajských poboček finančních úřadů, dodal Nečas.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz