Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ODS se děsí rozpočtového provizoria, řešení obřího schodku chce odložit

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto: Lidové noviny

PRAHA Občanská demokratická strana navrhuje po letošních parlamentních volbách schválit státní rozpočet na rok 2010 s deficitem převyšujícím 200 miliard Kč. Zároveň však chce během prvního poletí příštího roku připravit 18měsíční rozpočet na druhé pololetí 2010 a celý rok 2011. Tento rozpočet bude reagovat na aktuální stav ekonomiky, řekl dnes novinářům místopředseda ODS Petr Nečas.

Některé návrhy ministra financí Eduarda Janoty, které předpokládají například škrty ve výdajích a zvýšení některých daní, by podle Nečase mohly být obsaženy v uvedeném 18měsíčním rozpočtu. Rozpočtové provizorium na rok 2010, které by mohlo nastat při neschválení rozpočtu, Nečas považuje za nebezpečné zejména kvůli zastavení spolufinancování evropských projektů a komplikacím při vyplácení sociálních dávek.

Představa ODS se příliš nezamlouvá sociálním demokratům. Podle europoslance Jiřího Havla návrh nerespektuje zákony a pravidla pro sestavování rozpočtu.

"Mám pocit, že kolega Nečas ujel z legislativního rámce. Tato oblast má svá pravidla, je svázána mezinárodními normami. Nedokážu si představit, jak budeme před OECD nebo Evropskou unií vysvětlovat, že jsme to změnili," uvedl Havel. Doplnil, že v tuto chvíli se nedá dělat nic jiného, než hledat naplnění příjmů rozpočtu pro příští rok.

Politici by spíše měli jednat rychle, rozpočet na 1,5 roku se nedá odhadnout

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek vidí jako pozitivní, že ODS nepovažuje problém veřejných financí za chiméru a uvědomuje si nutnost jeho řešení. Negativní je podle něj odklad řešení až na polovinu roku 2010. Taková doba je sice realistická z hlediska běžných legislativních lhůt, v mimořádné situaci by ale politici měli projevit více ambicí konat rychle.

Míra nejistoty v ekonomice je natolik vysoká, že bývá i v normálních časech obtížné správně nastavit parametry rozpočtu na 12 měsíců dopředu, podotkl.

ODS považuje plán Janoty na zvýšení DPH, spotřebních daní, daně z nemovitostí a daně z převodu nemovitostí za "předčasný a riskantní". Zatím totiž prý není jasné, v jaké fázi ekonomického cyklu se česká ekonomika nachází. Zvýšení daní by mohlo znovu posílit negativní očekávání v ekonomice, která by se mohla projevovat poklesem důvěry v ekonomice a podvázáním ekonomického růstu. Dalším rizikem by mohlo být případné zvýšení inflace, uvedla ODS.

Pokud se nepodaří změnit příjmy a výdaje státního rozpočtu, bude podle Janoty navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok činit 230 miliard korun. Jestliže se podaří prosadit jeho návrhy, bude navrhovaný schodek asi 160 miliard korun. O podkladech k rozpočtu a návrzích na snížení schodku bude ještě jednat s premiérem Janem Fischerem, pak o něm bude debatovat rada ekonomických ministrů a Národní ekonomická rada vlády (NERV).

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Advantage Consulting, s.r.o.
BACKEND DEVELOPER (40.000 – 80.000,- Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč