20. listopadu 2009 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

OECD fandí Česku: Porostete o 2 procenta

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ/PRAHA Hrubý domácí produkt České republiky by se měl v příštím roce zvýšit o rovná dvě procenta. Předpovídá to ve své prognóze Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta však Česko zároveň varuje před přílišným zadlužováním veřejných financí.

Ještě letos v červnu odhadovala OECD růst českého HDP v příštím roce na pouhých 1, 4 procenta. Nyní svou předpověď růstu zvýšila o více než dvě pětiny. V regionu střední a východní Evropy poroste v příštím roce rychleji než Česká republika jen sousední Polsko, a to o 2,5 procenta.

"Prognóza OECD reflektuje mírné zvýšení optimismu na trzích i v ekonomice. Hlavním předpokladem prognóz pro země střední Evropy je zlepšený výhled pro eurozónu," řekl David Marek, analytik makléřské firmy Patria Finance.

OECD, která pro rok 2011 odhaduje růst české ekonomiky dokonce o 2,8 procenta, vidí Česko ze všech organizací nejrůžověji.

Například Česká národní banka odhaduje růst HDP v příštím roce na 1,4 procenta a o rok později na 2,2 procenta. Ministerstvo financí je ještě pesimističtější a pro příští rok počítá s růstem ekonomiky o pouhých 0,3 procenta.

Podrobnosti a další zajímavé čtení najdete v dnešním vydání deníku