22. května 2012 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika klesne o půl procenta, předpovídá OECD

Česká ekonomika rostla 4x méně než Slovenská. Co děláme špatně? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká ekonomika rostla 4x méně než Slovenská. Co děláme špatně? | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Česká ekonomika letos utrpí pokles o 0,5 procenta, předpovídá Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ještě loni v listopadu OECD předpovídala Česku růst o 1,6 procenta. Pro příští rok snížila Česku odhad růstu na 1,7 procenta z dosavadních tří procent.

OECD v prognóze uvedla, že český hrubý domácí produkt klesne v důsledku propadu soukromé spotřeby, kterou oslabují snahy o ozdravování veřejných financí, zejména zvyšování daní. Soukromá spotřeba podle prognózy klesne o 1,6 procenta a vládní spotřeba se sníží o 1,3 procenta. Celkový propad ale zmírní růst investic a vývozu. Právě díky investicím a vývozu by se také měl ekonomický růst příští rok obnovit.

ČTĚTE TAKÉ:

Organizace radí pokračovat ve fiskální konsolidaci "rozumným" tempem, které uvede v soulad potřebu vyrovnat rozpočet, a vymanit se z ekonomické recese, která začala v polovině loňského roku. OECD také doporučuje vládě prohlubovat strukturální reformy v oblasti deregulace trhu zboží a služeb. To by podle ní mělo podpořit investice a zaměstnanost.

Mezinárodní měnový fond předpověděl Česku růst

Mezinárodní měnový fond odhadl Česku tento měsíc pro letošní rok nepatrný růst hrubého domácího produktu o 0,1 procenta. V příštím roce čeká oživení výkonu na 2,1 procenta.

Inflace v Česku by měla letos kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty vzrůst na 3,9 procenta z loňských 1,9 procenta, odhaduje OECD. Příští rok se ale podle prognózy vrátí zpět na 2,1 procenta.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Slovensku OECD předpovídá pro letošek zpomalení růstu na 2,6 procenta a příští rok zrychlení na tři procenta. Slovensko by podle organizace mělo posílit strukturální reformy a vládní kroky k ozdravování veřejných financí by měly zachovat růstový potenciál země.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz