3. února 2015 16:16 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Opencard posoudí agentura za 1,9 milionu. Kartu řešila už za Béma

Pražskou primátorkou byla dnes zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Hlas jí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražskou primátorkou byla dnes zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Hlas jí... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Pražští radní nechají vypracovat posudek, ze kterého mají vyplynout možnosti dalšího fungování a financování projektu Opencard. Zakázku za skoro 1,9 milionu korun bez DPH získala společnost Nexia AP.

O zadání posudku rozhodla v úterý rada města. Stejná firma připravila rozsáhlý audit Opencard už za primátora Pavla Béma (ODS) v roce 2009.

Praha má s projektem, který vyšel minimálně na 1,35 miliardy korun, dlouhodobé problémy. Potýká se s údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti. Dohoda s majitelem práv k opencard, firmou eMoneyServices (EMS), uzavřena není.

ČTĚTE TAKÉ:

EMS tvrdí, že město zatím neřeklo, zda chce ve spolupráci pokračovat či nikoli. Na konci měsíce přitom skončila smlouva na technickou podporu systému. Zda bude Opencard nadále fungovat, není jasné. Rada proto minulý týden schválila částečný návrat k papírovým kuponům.

Z posudku společnosti Nexia AP má vyplynout, kolik by město muselo v dalších letech za fungování systému zaplatit a jaká rizika s sebou projekt nese.

Audit z roku 2009 mimo jiné tvrdil, že služby týkající se Opencard neodpovídají ceně, není možné dohledat podklady a dokumenty a s projektem jsou spojeny pochybné zakázky.

Kartu Opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo více než 1,2 milionu cestujících. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS a pět úředníků kvůli projektu čelí obvinění. Spor Prahy a EMS řeší soud.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz