27. ledna 2016 21:11 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Operátoři varovali premiéra před nevyčerpáním evropských dotací na internet

Připojení k internetu – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Připojení k internetu – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Telekomunikační operátoři a Hospodářská komora ve středu v otevřeném dopise opět upozornili předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) na nebezpečí nevyčerpání evropských dotací ve výši 14 miliard korun na budování rychlých internetových sítí.

Česko totiž stále nemá schválený jak klíčový zákon pro usnadnění výstavby sítí, tak strategický Národní plán rozvoje sítí nové generace. Firmy proto v dopise vyzvaly Sobotku, aby inicioval setkání se zástupci ministerstev a odborné veřejnosti.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ve středu večer sdělil, že je připravený uspořádat setkání všech zainteresovaných stran. „Transpozice evropské směrnice se blíží k závěrům, na nichž jsme s většinou subjektů pohybujících se v ICT sektoru spolupracovali. Příslušný dokument do konce týdne odevzdáme vládě,“ uvedl dnes ministr. Obavám, že by se dotace nepodařilo vyčerpat, prý nerozumí.

Podle operátorů je zákon o usnadnění výstavby telekomunikačních sítí ve stavu, kdy jej nelze schválit bez porušení legislativních pravidel vlády a zároveň je v zásadním rozporu se smyslem a zněním směrnice EU, jejíž implementací má být. Zákon by měl podle nich usnadňovat a zlevňovat výstavbu sítí vysokorychlostního internetu, ve skutečnosti však prý kvůli nízké kvalitě předkládaných návrhů budování těchto sítí ve svém důsledku zpomaluje a zdražuje.

Kritický stav

Další klíčový dokument, Národní plán rozvoje sítí nové generace, podle firem vykazuje i ve své, v pořadí již sedmé projednávané verzi, četné vady, kvůli kterým nemůže být schválen. Chybí například mapa pokrytí vysokorychlostními sítěmi.

„Stále chceme věřit, že současný stav, který vnímáme jako velmi kritický, dokáže vyřešit konstruktivní komunikace všech zainteresovaných stran: jednotlivých ministerstev, ústředních orgánů, odborné veřejnosti a zástupců sektoru. Pro tento dialog je nutné vytvořit dostatečný časový prostor a prodloužit termíny pro kvalitní dokončení dokumentů a legislativních návrhů,“ uvedli v středečním dopise zástupci ICT Unie a Sdružení pro internetový rozvoj.

Podle Mládka není v souvislosti s Národním plánem rozvoje sítí nové generace potřeba „vlamovat se do otevřených dveří“. „Uvítám věcný návrh, který bude společným stanoviskem České asociace telekomunikací, telekomunikačního klastru, asociace elektronických komunikací, Výboru Nezávislého ICT průmyslu, Sdružení pro internetový rozvoj, ICT unie i Hospodářské komory či Svazu průmyslu a dopravy ČR nevyjímaje,“ dodal v tiskové zprávě ministr.

Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden oznámilo, že plán rozvoje předloží vládě do konce ledna. Jeho plné dokončení však předpokládá do 30. června, protože jej potřebuje doplnit o data Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o pokrytí internetovými sítěmi.

ČTK