8. dubna 2009 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Opozice si prosadila svoje, šrotovné prošlo

Čtyři ze sedmi opatření prosadila opozice, včetně zavedení takzvaného šrotovného. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtyři ze sedmi opatření prosadila opozice, včetně zavedení takzvaného šrotovného. | foto: ČTK

PRAHA Vláda se dohodla s opoziční ČSSD na protikrizovém balíku. Čtyři ze sedmi opatření prosadila opozice, včetně zavedení takzvaného šrotovného. Uvedli to místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Informaci přinesl server iDnes.cz. ČSSD podle Kalouska podpoří zrychlení odpisů, novelu insolvenčního zákona a slevu na sociálním pojištění, kterou původně odmítali. Vláda naopak "může projevit dobrou vůli" na mírném zvýšením podpor v nezaměstnanosti, zvýší slevy na dítě a připraví rámec pro případné zavedení šrotovného.

"Šrotovné nezavedeme, připravíme ale rámec, aby ho vláda zavést mohla. Já budu tiše doufat, že se tak nestane," uvedl ministr.

Šrotovné je navrženo ve výši 30.000 korun na pořízení automobilu do hodnoty 500.000 korun. "Proti původnímu návrhu jsme zvýšili částku vypláceného šrotovného o 5000 korun, a naopak cena vozu, na který bude poskytnuta, bude o milion menší. Zůstává podmínka, že se majitel musí zbavit auta staršího deseti let," řekl serveru iDnes.cz Sobotka.

Podle analytičky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové by účinnějším krokem na podporu skomírajícího automobilového průmyslu než šrotovné bylo rozšíření možnosti odpočtu DPH například také na ojetá auta. "Vzhledem k tomu, že rozšíření odpočtu DPH podpoří nákup aut u podnikatelů, kteří mohou rozšiřovat své výrobní aktivity či dávat práci, má to daleko větší multiplikační efekt na ekonomiku než šrotovné," uvedla. Šrotovné podle ní naopak cílí hlavně na střední a nižší třídu a fyzické osoby.

Zvýšit by se měly i slevy na dani
Podle plánů ČSSD by se měla rozšířit podpora v nezaměstnanosti. Pro lidi do 50 let bude vyplácena šest měsíců s tím, že první dva měsíce bude 80 procent předchozího příjmu a ve zbylých čtyřech měsících 55 procent.

Podmínkou je, že v předchozích 36 měsících byl nezaměstnaný alespoň 24 měsíců zaměstnán, řekl serveru ministr Nečas. Obdobně se o měsíc má prodloužit vyplácení podpor v nezaměstnanosti i pro osoby do 55 let na devět měsíců a lidem nad 55 let na 12 měsíců.

Dále by se měly zvýšit slevy na dani na dítě nad úroveň 11.000 korun. Drobně mají být zvýšeny i přídavky na děti ve všech věkových kategoriích o 50 korun. Všechna opatření budou platit do konce roku 2010.

Nápadů jak pomoci je hodně, peněz málo

ODS i ČSSD minulý týden podpořily navzájem své protikrizové plány a pustili je do druhého čtení. Zároveň ale představitelé obou stran upozornili, že o jednotlivých návrzích budou ještě jednat.

Analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík již dříve uvedl, že celkový rozsah pomoci by neměl překročit 55 miliard Kč, tedy 1,5 procenta HDP, a měl by se soustředit na poptávkovou stranu ekonomiky. Pokud rozsah pomoci přesáhne uvedenou částku, bude to zbytečné plýtvání vzácnými rozpočtovými prostředky, které mohou později chybět, dodal.

ČTK, Lidovky.cz