13. března 2009 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Optimistická nálada táhne korunu vzhůru

Koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna | foto: Lidové noviny

Česká měna již téměř měsíc trvale posiluje. Dnešní noc pro ni byla opět příznivá, a tak se krátce po začátku obchodování na pražské burze dostala až na 26,32 Kč za euro a 20,35 Kč za dolar. V půlce února přitom kurz k euru nebyl daleko od toho, aby prolomil třicetikorunovou hranici a dostal se tak na úroveň z roku 2005.

Podle serveru Patria Online koruna výrazně posílila ve čtvrtek večer a na silných úrovních otevřela i dnes ráno. "Koruna ve čtvrtek posílila po zprávě, že bude švýcarská centrální banka intervenovat proti franku," uvedl Vladimír Pikora z Next Finance. To podle něj výrazně posílilo maďarský forint, protože mnoho maďarských domácností má ve švýcarských francích dluhy, a následně celý region.

Pikora uvedl, že nálada v regionu je nyní optimistická. "Lidé teď těžko rozliší kolik posílení je dáno vývojem v západní Evropě a kolik intervencí maďarské centrální banky," dodal.

Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.