11. června 2009 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ostrava prodělá přes milion na směně pozemků s Hadamczikem

Obě strany se nakonec dohodly, že smění s rodinou Hadamczikových jejich pozemky ve Svinově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obě strany se nakonec dohodly, že smění s rodinou Hadamczikových jejich pozemky ve Svinově. | foto: ČTK

OSTRAVA Město Ostrava smění s rodinou hokejového trenéra Aloise Hadamczika pozemky nutné pro výstavbu dopravního uzlu před nádražím v Ostravě-Svinově. Na směně prodělá zhruba 1,3 milionu korun. Řekl to primátorův náměstek Lukáš Ženatý (ODS). Návrh směny už schválili městští radní, koncem června o ní budou jednat i zastupitelé.

Radnice chce před nádražím vytvořit dopravní terminál nadregionálního významu, který propojí vlakovou, automobilovou i dálkovou autobusovou dopravu s MHD. Město pro svůj projekt potřebovalo pouze 70 metrů čtverečních pozemků, které patří právě Hadamczikově rodině.

Ta však městu byla ochotna původně přenechat pouze pozemek o celkové rozloze 6500 metrů čtverečních. Za metr čtvereční přitom požadovala 5500 korun, což by znamenalo zhruba 36 milionů korun.
Město tak začalo hledat jiné technické řešení. Nakonec se ukázalo, že by bylo možné projekt realizovat i bez těchto pozemků. Bylo by to však podle Ženatého technicky náročnější a méně pohodlné pro cestující.

Náměstek dodal, že právě možnost jiného technického řešení nakonec město využilo jako jeden z argumentů při vyjednávání s rodinou hokejového trenéra.

Vždyť rozloha je stejná...
Obě strany se nakonec dohodly, že smění s rodinou Hadamczikových jejich pozemky ve Svinově za pozemky v místě někdejšího Artfora v centru města, které loni v soutěži získala společnost Buly spojená právě s hokejovým trenérem Hadamczikem.

Rozloha směňovaných pozemků je přibližně stejná. Zatímco odhadní cena pozemků v centru města je přibližně 5000 korun za metr čtvereční, pozemky ve Svinově mají hodnotu za metr čtvereční o 800 korun nižší.

Cenový rozdíl je tak přibližně 1,3 miliony korun. Obě strany se však dohodly, že směna se uskuteční bez doplatku tohoto rozdílu. "Je to kompromis, který jsme dojednali. Město se dostane k pozemkům, které potřebuje pro svou investiční výstavbu," dodal Ženatý.

Úpravy prostoru před nádražím budou stát zhruba 800 milionů korun. Město chce velkou část financí získat z peněz Evropské unie, přispět by měl i kraj. Investice by mohla být dokončena v roce 2012.

ČTK