Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

OTÁZKA DNE: Přežije eurozóna, jak ji známe, nebo nás čeká euro 2.0?

Řecká drachma a euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká drachma a euro. | foto: Shutterstock

PRAHA "Euro přežije a ti, kdo sázejí na jeho pád, dělají chybu" prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schauble a zdůraznil, že všichni členové měnové unie se shodují, že Euro je pro ně prospěšné. O možnostech opouštění eurozóny se již delší dobu vedou debaty – například Slovenský šéf parlamentu Richard Sulík nedávno vybídl k připravení plánu návratu ke slovenské koruně. Co si o tom myslí odborníci oslovení Lidovými novinami?

Podle Schaubleho však možnost, že jediný členský stát opustil měnovou unii, nepřichází v úvahu. Názory českých ekonomů se na toto téma také různí.

Odchodem by státy zbankrotovaly
"Kdyby se k opuštění eurozóny rozhodly slabší státy (Řecko, Irsko, Portugalsko, Španělsko), automaticky by to znamenalo jejich platební neschopnost, protože by okamžitě vzrostla hodnota jejich závazků v euru," říká Pavel Kohout, hlavní analytik Partners.

Karel Kříž, ekonom

Karel KřížPodle ekonoma Karla Kříže však nejslabší z eurozóny spěchat nebudou. "Případ Řecka je podobný rozdělení Československa. Mečiarovi Slováci v roce 1993 také chtěli zachovat společnou měnu co nejdéle. Tehdejší slovenské politické reprezentaci šlo o to legalizovat nedodržování pravidel a vyzobávat ze společné měny co se jim hodilo."

Petr Rozmahel z Mendelovy univerzity je přesvědčen, že návrat k národním měnám je prakticky neproveditelný, neboť se takovýto přechod neplánoval při tvorbě eurozóny a tím pádem není ani legislativně podchycen.

Anketa

Měly by eurozónu opustit nezodpovědné státy jako je Řecko a Irsko?

Ano, jejich dluhy ohrožují celou eurozónu. 353
Měly by zůstat, pokud se nebudou bránit státnímu bankrotu. 39
Do problémů se může dostat každý, Evropané by si měli pomáhat. 40
Eurozónu by naopak měly opustit úspěšné státy zavedením eura 2.0 71

Nevýhodnost odchodu i pro eurozónu zdůrazňuje i analytik Vladimír Pikora z NextFinance, podle kterého by při návratu k národní měně došlo k obrovské inflaci v daných státech a poté by následoval kolaps bankovního systému, z nějž by je vytahovaly zase státy EU, čehož by dosáhly pouze enormními výdaji.

S ním souhlasí i analytik Pavel Mertlík z Raiffeisenbank, dle kterého by rozpad eurozóny měl za následky globální finanční krizi podobnou té, kterou jsme zažili po pádu Lehman Brothers.

Podobný názor mají i další ekonomové, např. Marek Hatlapatka.

Marek Hatlapatka, analytik Cyrrus

Marek HatlapatkaRozpad eurozóny by znamenal obrovské technické, ale především politické a ekonomické následky. Celá současná koncepce integrace Evropy je silně propojena s projektem společné měny, její rozpad by de facto znamenal ukončení integrace EU a dost možná zvrat trendu, který v Evropě pozorujeme v posledních 20 letech.

Možnost zavedení supereura

Ekonomové jsou však přesvědčeni, že by mohla vzniknout nová měna - stabilnější euro.

Pavel Mertlík, hlavní analytik Raiffeisenbank

Pavel Mertlík "Týž den, kdy by se eurozóna rozpadla, vznikla by eurozóna II tvořená Německem, Francií, Beneluxem a menšími státy kolem tohoto "tvrdého jádra" EU (Rakousko, Slovinsko, některé severské země, pravděpodobně Slovensko, možná někdo další). Země jádra EU vždy usilovaly o vzájemné pevné kurzy svých měn a na tom by se nic nezměnilo. Jde o velmi otevřené ekonomiky provázané velmi intenzívním vzájemným obchodem", dodává Mertlík.

Zavedení stabilnější měny (euro2 či supereuro) by podle Pikory pro státy jako je Německo a Lucembursko znamenalo východisko i bez padnutí eurozóny. 

Rok 2010 v obrazech

"Zjistili jsme v této situaci, že kritéria Maastrichtské smlouvy byla naprosto špatně nastavena. Místo 3% deficitu tam měla být podmínka, že daný stát bude v přebytku", dodává analytik NextFinance k špatně vymyšleným evropským smlouvám.

Podle Kohouta však státy z eurozóny odcházet nebudou.

Pavel Kohout, hlavní analytik Partners

Pavel KohoutČlenské státy eurozóny, ekonomicky silné i ty slabší, mají tedy extrémně silnou motivaci z ní nevystoupit. A to i v situaci, kdy společná měna některým zemím nevyhovuje z hlediska jejich konkurenceschopnosti.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.