11. září 2009 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pád českého průmyslu a stavebnictví se nezastavil ani v červenci

Stavebnictví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavebnictví | foto: Shutterstock

PRAHA Průmyslová výroba v Česku letos v červenci meziročně klesla o 18,2 procenta po červnovém revidovaném poklesu o 11,8 procenta. Stavební produkce ve stálých cenách se meziročně snížila o 4,4 procenta po červnovém revidovaném zvýšení o 0,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

K poklesu průmyslu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsu, produkce strojů a zařízení, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a produkce základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství. Ve stavebnictví v červenci pokračoval pokles v pozemním stavitelství a růst u inženýrských staveb.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová produkce o 16,1 procenta. "Červenec 2009 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Po očištění od sezónních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 2,4 procenta," uvedl ČSÚ.

Stavební produkce po očištění od vlivu počtu pracovních dnů meziročně klesla o 3,3 procenta. Proti červnu stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v červenci nižší o 0,7 procenta.

ČTK