Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
22. září 2011 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Padne Řecko kvůli Slovensku?

Richard Sulík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Sulík | foto: Reuters

BRATISLAVA/PRAHA Celá Evropa v současnosti obrací oči ke Slovensku. Na politických třenicích v Bratislavě může ztroskotat nový záchranný balík pro Řecko. Právě kvůli němu nyní na Slovensku hrozí pád vlády.

Druhé nejsilnější vládní seskupení Svoboda a solidarita (SaS) stále odmítá podpořit změny v záchranném fondu eurozóny EFSF. To se nelíbí třem stranám slovenské koalice pravého středu. Stupňují proto svůj tlak na SaS a navrhují spojit hlasování o zvýšení pravomocí takzvaného eurovalu v parlamentu s vyslovením důvěry vládě.

Vedení SaS a její poslanecký klub si ale stojí za svým. Včera zopakovalo, že rozšíření eurovalu odmítá, stejně jako sloučení obou hlasování. "My se do této vrcholně nezodpovědné věci, která masivně poškodí Slovensko, namočit nenecháme," prohlásil předseda SaS a šéf parlamentu Richard Sulík.

ČTĚET TAKÉ:

Liberální SaS, která v loňských parlamentních volbách zaznamenala překvapivě vysoký volební výsledek, se mimo jiné nelíbí zvýšení záruk v záchranném fondu. Na Slovensko by tak připadly garance ve výši 7,72 miliardy eur oproti dosavadním 4,37 miliardy. Tuto částku by jedna z nejchudších zemí eurozóny musela uhradit v případě, že by zadlužené státy záchrannému fondu půjčky nevrátily. Sulík navrhl, aby se eurozóna dohodla na tom, že rozšíření pravomocí fondu nebude vyžadovat souhlas všech států platících eurem.

Iveta Radičová

Prosazení změn by tak nepadlo kvůli případnému nesouhlasu Bratislavy, která už loni odmítla poskytnout bilaterální půjčku silně zadluženému Řecku. Předseda liberálů Sulík odmítl snahy svých koaličních partnerů spojit hlasování o eurovalu s hlasováním o důvěře kabinetu premiérky Ivety Radičové s tím, že by takový krok vedl k návratu levicového Směru-SD expremiéra Roberta Fica k moci.

Liberálové ale jednoznačně neuvedli, jak se zachovají v případě, že vláda při hlasování o změnách v eurovalu nakonec sněmovnu o vyslovení důvěry požádá.

Sulík se dlouhodobě netají tím, že zadlužené Řecko, které je odkázáno na finanční pomoc EU a Mezinárodního měnového fondu, by mělo vyhlásit bankrot. Dalším zemím doporučuje prosazení úsporných opatření na ozdravení státních financí.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!