6. května 2009 7:29 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pan Nenahraditelný

Náměstek Eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek Eduard Janota. | foto: Jan Zátorský ČTK

Představte si, že jste vysoký činitel rozvědky nejmenovaného státu a právě jste byl pověřen naléhavým úkolem: destabilizovat Českou republiku. S jakým návrhem vaši podřízení asi přijdou? Odpověď je nasnadě: odstraňte Eduarda Janotu.

Tento dlouholetý náměstek ministra financí je zjevně pro chod státu naprosto nepostradatelný. Přežil ministry, přežil rekordní deficity, přežil i vyhazov. Už několik ministrů financí dosvědčilo, že bez Janoty nelze sestavit státní rozpočet. Teď se ukázalo, že bez něj nelze sestavit vládu. Topolánek to předestřením absurdní volby – buď člen odvolané vlády Kalousek, nebo Janota – demonstroval výmluvně. Politici, kteří na sobě navzájem nenechají nitku suchou, jsou zajedno v tom, že Janota je vynikající státní úředník. O novém premiérovi většina národa nikdy neslyšela, může však být v klidu poté, co se dozvěděla, že on zná Janotu už 25 nebo 30 let. Zlikvidujte Janotu, a český stát se zhroutí.

Samozřejmě není Janotova vina, že si všichni navykli na něj spoléhat. Ale není té nenahraditelnosti na zemi, jež si říká demokratická, trochu příliš?