Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pařížský soud dal Diagu zapravdu, stát se přesto nebojí

Jan Kalvoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kalvoda | foto: ČTK

PRAHA Stát má stanoviska zahraničních soudů, které považují arbitráž s Diagem Human za skončenou. Ani přesto není podle úředníků důvod k panice.

Varovné výroky zástupců společnosti Diag Human se naplnily. Po vídeňském soudu považuje arbitráž českého státu s firmou za právně skončenou i pařížská justice.

PSALI JSME O DALŠÍCH EXEKUCÍCH ČESKÉHO MAJETKU

Přesto prý není na místě se znepokojovat. "Rozsudek se týká obecně toho, že francouzský soud považuje rozhodčí nález za vykonatelný. Čeká ale na to, zda protistrana, tedy Česko, podá odvolání," přibližuje LN vedoucího právního oddělení ministerstva zdravotnictví, které ve sporu s Diagem Human figuruje, David Kotris.

Že se stát odvolá, je již rozhodnuté. "Pochopitelně se budeme bránit. Jsme přesvědčeni, že spor běží bez ohledu na exekuci kdekoli na světě," dodává Kotris s tím, že na průběh přezkumné arbitráže nemají rozhodnutí zahraničních soudů vliv.

Společnost Diag Human nechtěla aktuální vývoj komentovat. "Připomínám, že do úplného vyřešení se k tomu nehodláme vyjadřovat," vzkázal LN právní zástupce firmy Jan Kalvoda. Platí však, že firma nadála avizuje, že svoji desetimiliardovou pohledávku si hodlá nárokovat ještě v dalších zemích po světě. Má totiž za to, že výrok rozhodců ze srpna 2008 je konečný. Česko namítá, že obě strany požádaly po verdiktu o přezkum, což umožňuje rozhodčí smlouva.

Informace o tom, že v ohrožení je na základě nepravomocných verdiktů konkrétně třeba České centrum v Paříži, se zatím nepotvrdily. "Diag Human by k tomu musel mít exekuční titul a soud by musel vydat předběžné opatření," uklidňuje Kotris.

Národní galerie přesto v těchto dnech dokončuje přesun třicítky vzácných uměleckých děl, které vedení instituce nařídil stáhnout ze zahraničních expozic ministr kultury Jiří Besser (TOP 09).
"Díla jsou před hranicemi, nebo se už dostala do Česka," ujistila mluvčí galerie Petra Jungwirthová.

Nadále se spekuluje také o tom, s kým vlastně nyní stát válčí. Podle serveru Českápozice.cz někteří ministři obdrželi informaci, že kupcem spo lečnosti je "subjekt spojený s finanční skupinou PPF". Vedení firmy to popřelo.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...