Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropský parlament chce v rozpočtu víc peněz na uprchlíky. Zamítl i všechny škrty

Uprchlíci v Bulharsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci v Bulharsku | foto: Reuters

Štrasburk/Brusel Více peněz na zvládání migrační krize či na podporu zaměstnanosti chtějí vidět europoslanci v návrhu rozpočtu Evropské unie na příští rok. Evropský parlament ve středečním schváleném usnesení rovněž odmítl všechny škrty, které požadovaly členské státy. Obě strany mají od čtvrtka tři týdny na nalezení kompromisu.

Jednání o unijním rozpočtu bývají tradičně složitá. Členské státy, jejichž příspěvky patří k významným zdrojů peněz do společné pokladny, se kvůli mnohdy napjatému domácímu rozpočtu snaží omezovat své výdaje a přicházejí s nižšími čísly, než jaká požadují europoslanci.

Pierre Gramegna, ministr financí předsednického Lucemburska, v reakci podotkl, že rozpočtová rozhodnutí se podobají těm, která lidé konají v běžném životě. „Musíte se rozhodovat s omezenými finančními prostředky,“ poznamenal v prohlášení. V něm je zdůrazněno, že europarlament hodlá zvýšit výdaje vysoko - asi 1,4 miliardy eur - nad stropy odsouhlasené ve víceletém finančním rámci pro léta 2014 až 2020.

Unijní rozpočet pro příští rok podle prohlášení nemůže být posuzován odtrženě od dříve domluvených výdajových limitů či rozpočtových omezení, kterým už nyní čelí jednotlivé státy EU. Podle názoru států osmadvacítky by také bylo vhodné zajistit si finanční prostor pro neočekávané události a z nich plynoucí finanční potřeby. Parlament by prý proto měl hledat především ta skutečně nutná opatření.

Více peněz i na výzkum a inovaci

Europoslanci ve středu odhlasovali zvýšit finanční prostředky určené na zvládání přílivu běženců do Evropy o 1,16 miliardy eur proti návrhu Evropské komise.

Členské země s potřebou tuto krizi řešit souhlasí a ve středu připomněly, že už v letošním rozpočtu byly kvůli migraci navýšeny platby o 133,6 milionu eur a závazky o více než 490 milionů. Lucemburské předsednictví ve středu připomnělo, že státy osmadvacítky beze změn přijaly návrhy, které v souvislosti s migrací a podobou rozpočtu pro rok 2016, předložila Evropská komise. A jsou prý připraveny diskutovat také o dalších návrzích, které už unijní exekutiva v této souvislosti předložila a týkají se krizové pomoci či navýšení peněz pro agentury jako je Europol, Frontex či EASO.

Více peněz by podle poslanců mělo jít i na podporu zaměstnanosti mládeže, na podporu výzkumu a inovací či na evropské programy dopravních sítí. Více peněz by podle nich měli dostat i zemědělci zasažení ruským embargem na dovoz potravin a nízkými cenami mléka.

Komise tentokrát ve svém návrhu rozpočtu EU na rok 2016 počítala s částkou na platby ve výši 143,54 miliardy eur (3,9 bilionu korun), což by bylo o zhruba 1,6 procenta více než loni. Částku na závazky chtěla snížit o méně než pět procent na 153,53 miliardy eur. Závazky představují odhodlání financovat budoucí útraty. Platby vyjadřují očekávání, kolik bude ten rok skutečně potřeba vydat peněz. Státy osmadvacítky navrhovanou částku na závazky snížily o více než půl miliardy eur a částku na platby o 1,4 miliardy eur. Podle řady europoslanců by ale tyto škrty mimo jiné mohly podkopat snahu dostat na rozumnou úroveň množství nevyřízených plateb, které se hromadí na konci roku.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Některé „strategické“ firmy čeká prodej, jiné zánik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Některé „strategické“ firmy čeká prodej, jiné zánik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Některé „strategické“ firmy čeká prodej, jiné zánik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...