Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Paroubek chce dohodu o zastropování dluhu. Janota se mu vysmál

Šéf ČSSD Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ČSSD Jiří Paroubek. | foto: ČTK

PRAHA ČSSD vyrazila do protiútoku a odpověděla pravicovým stranám na jejich opakované dotazy, jak se hodlá vypořádat s rostoucím zadlužením Česka. Socialisté na dnešním brífingu navrhli všem parlamentním stranám uzavření písemné dohody pro příští volební období o nezvyšování schodku státního rozpočtu. Ministr financí Eduard Janota označil snahu sociálních demokratů za "úsměvnou".

Cílem závazku je splnění podmínek pro přijetí eura. Česko by se o něj tak mohlo začít ucházet už v roce 2013. "Chceme písemnou dohodu o dodržení schodku rozpočtu na rok 2010 ve výši 163 miliard korun," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Cílem je podle Paroubka postupné vyrovnání veřejných rozpočtů do roku 2018.


"Je to trošku úsměvné hovořit o krocích proti zadlužování a zároveň navrhovat různé náročné výdaje a úpravy legislativy. Pokud by prošly ty návrhy sociální demokracie, tak to znamená jen a jen zhoršení bilance rozpočtu, a to by s dotklo i letošního roku. Málokdo si uvědomuje že zapojení jiných zdrojů rozpočtu se rovněž promítá v bilanci veřejných rozpočtů k HDP. To je jenom hra na schovávanou," uvedl Janota.

Čtyři artikuly podle ČSSD

ČSSD rovněž do dohody navrhuje zanést pravidlo, aby každá strana musela při projednávání zákona zvyšujícího výdaje rozpočtu zároveň uvést, kde hodlá ušetřit a chybějící peníze nalézt.


"V současné době jsme svědky bezprecedentně lživé předvolební kampaně Občanské demokratické strany, hovořící o nesmírném zadlužení a blížícím se bankrotu České republiky a jejích veřejných financí," hřímá v tiskovém prohlášení Jiří Paroubek. Čtyři navržené body je ČSSD připravena garantovat i v případě, že se ostatní strany nepřipojí.

Zvýšení mateřské vykompenzujeme zvýšením daní

Paroubek dnes zdůraznil, že ČSSD si je vědoma potřeby "udělat pořádek" ve veřejných financích. "Deficit je problémem, který musíme řešit, byť Česká republika je jednou z nejméně zadlužených zemí EU", upozornil předseda ČSSD. Vlády vedené sociální demokracií byly přitom ty, které na zadlužení státu podílely nejvíce.

Paradoxní je zároveň fakt, že návrh ČSSD a Paroubkova ostrá slova přichází právě ve chvíli, kdy strana spolu s lidovci svolala na příští týden mimořádnou schůzi Sněmovny, kde se má hlasovat o vyšší mateřské, což by v tomto roce mohlo znamenat zvýšení schodku až o 1,5 miliardy korun.

ČSSD: Dluh mají zaplatit lidé s vyššími příjmy

Sociální demokraté proto zopakovali i opatření, která by měla do státního rozpočtu op volbách peníze přivézt. Na příjmové straně chce ČSSD podle Bohumila Sobotky změnit daňové sazby tak, aby nebyli postiženi lidé se středními a nižšími příjmy. Zopakoval návrh na daňovou sazbu 38 procent pro lidi s ročními příjmy nad 1,2 milionu korun. "Lidé s vysokými příjmy by se měli podílet na snižování veřejného dluhu," vysvětlil.

ČSSD také navrhuje o dvě procenta zvýšit daň z příjmu právnických osob na 21 procent. Zvýšit by se měla také daň z tvrdého alkoholu a tabáku a omezit je potřeba daňové úniky u pohonných hmot. Těmito opatřeními plánuje ČSSD zvýšit příjmy rozpočtu celkem o 31 miliard korun.

4 ARTIKULY rozpočtové stability podle ČSSD

1) Dodržení schváleného schodku státního rozpočtu na rok 2010 ve výši 163 miliard

2) Pokud bude navrhován nový výdaj státního rozpočtu, bude vždy doprovázen přesným stanovením toho, jak bude zajištěno jeho finanční krytí cestou buď navýšením rozpočtových příjmů nebo snížením rozpočtových výdajů

3) Dodržení výše podílu schodku státního rozpočtu k HDP v letech 2010 – 2012 dle konvergenčního programu schváleného Fischerovou vládou

4) Dodržení výši podílu schodku státního rozpočtu k HDP v roce 2013 pod 3%

Zdroj ČSSD

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!