24. dubna 2009 12:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Paroubek chce Kohouta jako vicepremiéra

Designovaný premiér Jan Fischer (vpravo) informoval 24. dubna na Pražském hradě prezidenta Václava Klause o tom, jak postupuje sestavování úřednického kabinetu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Designovaný premiér Jan Fischer (vpravo) informoval 24. dubna na Pražském hradě prezidenta Václava Klause o tom, jak postupuje sestavování úřednického kabinetu. | foto: ČTK

PRAHA Novou úřednickou vládu jmenuje prezident Václav Klaus 8. května, v den státního svátku. Prezident to oznámil po jednání s designovaným premiérem Janem Fischerem. Kompletní seznam ministrů však ještě není hotov. Fischer ho chce mít do konce příštího týdne. U některých jmen váhá.

Termín odpovídá dohodě lídrů stran končící vládní koalice a ČSSD z počátku dubna, že letní překlenovací úřednická vláda bude fungovat od 9. května. Fischerův kabinet dovede zemi k předčasným podzimním volbám.


Klaus dnes s Fischerem hovořil i o předsednictví v EU, podle hlavy státu koordinovali hlavně květnové akce, k červnovým, kdy má být i

Paroubek chce Kohouta na postu vicepremiéra

Předseda ČSSD Jiří Paroubek navrhl, aby se náměstek ministra zahraničí Jan Kohout stal místopředsedou úřednické vlády Jana Fischera. Paroubek to oznámil na tiskové konferenci. O Kohoutovi se hovoří jako o šéfovi diplomacie letní úřednické vlády.

velký summit unie v Bruselu, se vrátí později. Za "zákeřné" označil Klaus otázky týkající se "svěření" evropské agendy prezidentovi či premiérovi úřednické vlády.

V překlenovací vládě mají být podle Fischera dva vicepremiéři - jeden nominovaný ODS, druhý ČSSD. Klaus naznačil, že by byl raději, kdyby byl seznam ministrů již hotov. Fischer si však vymínil ještě příští týden ke konzultacím se šéfy stran. „Konečné rozhodnutí si nechávám až na příští týden. Ten úsudek si teprve tvořím,“ uvedl včera Fischer.

Lidovky.cz