18. března 2010 16:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Paroubek chce omezit moc velkých firem. Plánuje posílit vliv státu

Šéf ČSSD Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ČSSD Jiří Paroubek | foto: ČTK

PRAHA Poté co předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že v případě volebního vítězství dovede Česko mezi desítku nejvyspělejších zemí EU, prezentuje další odvážné plány. Chce zatočit s velkými národními i nadnárodními firmami, které diktují vysoké ceny energie, vody nebo plynu.

"ČSSD postaví hráz nehorazným cenám diktovaným monopoly," napsal Paroubek v názorovém článku v MF DNES.

Tam kde to půjde, hodlá regulovat "nenasytnost" firem zákonem. Jinde zachováním či posílením vlivu státu na tyto podniky. Nemyslitelná je podle něj i další privatizace.

Monopoly a kartelové dohody jsou podle Paroubka výsledkem politiky Topolánkovy vlády, která v Česku vytvořila "vakuum pro rozšíření tohoto neduhu". "Drobným podnikatelům a občanům zabouchla dveře trhu," napsal Paroubek.

Čtěte také:

Jednotlivé oblasti trhu proto obsadily monopoly a lidé tak ztratili možnost volby. "Se ztrátou volby po čase mizí i svoboda," varuje Paroubek, podle kterého byl i předlistopadový režim svého druhu monopol.

Nedokonalou konkurenci na českém trhu proto hodlá odstranit. "Využijeme k tomu všech legálních prostředků," ubezpečil Paroubek.

Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?