21. ledna 2010 13:54, aktualizováno  16:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Paroubek chce přijmout euro v roce 2014. Nemožné, tvrdí analytici

Šéf ČSSD Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ČSSD Jiří Paroubek. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Cílem ČSSD je snížit schodky veřejných rozpočtů tak, aby Česko mohlo přijmout euro v letech 2014 až 2015. Na dnešním brífinku během konference Hledání východisek ze současné hospodářské krize to řekl předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.

Dalšími cíly ekonomické politiky ČSSD bude podle Paroubka urychlení hospodářského růstu a boj proti nezaměstnanosti. Rozpočtovou stabilizaci vidí jako prioritu i místopředseda strany Bohuslav Sobotka. "Nejsme na pokraji bankrotu, nehrozí zhoršení ratingu ČR," dodal.

"Do roku 2014 euro nepřijmeme," říká analytička LN Lenka Zlámalová

Lenka ZlámalováJiž dnes je jasné, že do roku 2014 nezvládneme euro přijmout, protože nejsme schopni dát do té doby do pořádku rozpočet. Pokud by Jiří Paroubek myslel svůj slib vážně, musel by už příští rok klesnout schodek pod 3 procenta HDP, tedy zhruba o 100 miliard korun.

Každý uchazeč o euro musí mít veřejné finance v pořádku přinejmenším dva a půl roku před přijetím společné měny. Dva roky totiž musí strávit v tzv. předpokoji eura ERM 2. Už půl roku předtím probíhají technické přípravy na vstup.

Eurozónu navíc kvůli hrozbě státního bankrotu Řecka a některých dalších zemí čekají těžké časy a vůbec není na přijetí nových členů naladěna. "Němci teď k euru nikoho nepustí. Dřív než někdo vstoupí, bude někdo jiný nucen odejít," řekl před časem pro LN vlivný ekonom Lars Christensen z Danske Bank.

Sociální demokracie chce proti rozpočtovým schodkům bojovat vyšší daní pro bohaté a zvýšením daně z příjmů podniků. ČSSD chce zdanit roční výdělky nad 1,2 milionu korun sazbou 38 procent a zvýšit daně z příjmů podniků z 19 na 21 procent. VÍCE ČTĚTE ZDE.

"Socialisté opět dokázali, že vůbec netuší, jak pomoci české ekonomice," vyjádřil se ekonomický expert ODS Martin Kocourek. "Opatření Jiřího Paroubka a Bohuslava Sobotky jsou většinou jen prázdné proklamace, které nenabízí konkrétní řešení. Důsledkem bude zvyšování nezaměstnanosti, růst daní a krach řady firem," dodal Kocourek.

Analytik Patria Finance David Marek zhodnotil plán jako opatrný, vyhýbající se nejvíce problematickým oblastem a neobsahující nezbytné razantní kroky.

Vyšší dědická daň

ČSSD počítá také s růstem daně z převodu nemovitostí ze tří na pět procent a dědickou daní u majetku nad deset milionů korun. Znovu se zvažují majetková přiznání při nabytí rozsáhlejších nemovitostí. Omezení daňových úniků má podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana zajistit dalších asi 20 miliard korun ročně.

Ke stlačení schodku veřejných financí pod tři procenta HDP k roku 2014 nebo o rok dříve, což otevírá cestu k přijetí eura, mají přispět také úspory. Ty si sociální demokracie slibuje například od zavedení speciálního režimu pro přidělování státních zakázek při ceně nad půl miliardy korun, nových personálních auditů či rušení a slučování některých orgánů státní správy.

Mezinárodní ekonomická konference pod záštitou ČSSD.

Už dříve však ministr financí Eduard Janota LN řekl, že Česko do roku 2013 nesplní požadavek Bruselu, aby snížilo podíl deficitu státního rozpočtu na hrubém domácím produktu pod tři procenta. "Zatím nejsme schopni snížit výdaje v roce 2011 a 2012 o jedno procento z letošních 5,3 nebo 5,4 procenta tak, jak požaduje EU," prohlásil 13. ledna Janota. V takovém případě je přijetí eura v Česku ve střednědobém horizontu nereálné. VÍCE ČTĚTE ZDE

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.