Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Paroubek: Janota přehání, schodek bude do 180 miliard

Za účasti předsedy ČSSD Jiřího Paroubka byl 14. srpna na Masarykově nádraží v Praze pokřtěn volební vlak sociálních demokratů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za účasti předsedy ČSSD Jiřího Paroubka byl 14. srpna na Masarykově nádraží v Praze pokřtěn volební vlak sociálních demokratů. |

PRAHA Schodek státního rozpočtu by se příští rok podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka mohl díky úsporám a zvýšení některých příjmů pohybovat v rozmezí 170 až 180 miliard korun, což odpovídá pěti procentům HDP.

Záchrana rozpočtu podle ČSSD

+ Zvyšení daně pro právnické osoby na 21 %
+ Daňová progrese, u příjmů nad 100 000 daň 38 %
+ Zvýšení stropu pro sociální a zdravotní pojištení
+ Využití dividend ČEZu
+ Snížení výdajů ministerstev
- Vyplácení nemocenské i v prvních třech dnech nemoci
- Společné zdanění manželů
- Zavedení 13. důchodů
- Zvýšení přídavků na děti a rodičovského příspěvku
-----------------------------------------
Úspora 23 až 35 miliard

Návrh rozpočtu ministra financí Janoty Paroubek označil za první nástřel, přičemž plánovaný schodek 230 miliard korun je podle něj přehnané číslo. "Pan ministr financí začíná debatu a chce slyšet názory politických stran. My ten názor teď zřetelně říkáme," dodal.

ČSSD podle Paroubka navrhuje posílit příjmy státního rozpočtu zvýšením daně pro právnické osoby na 21 procent, daňovou progresí a sazbou 38 procent pro příjem nad 100.000 korun měsíčně, zavedením dědické daně a zvýšením stropu sociálního pojištění ze čtyřnásobku na šestinásobek průměrné mzdy. Příjmovou stránku rozpočtu by měly posílit také dividendy ze zisku elektrárenské společnosti ČEZ.

Paroubek uvedl, že na straně výdajů státního rozpočtu sociální demokracie navrhuje obnovit nemocenskou v prvních třech dnech nemoci a společné zdanění manželů. ČSSD hodlá prosadit i 13. důchod a vrácení dětských přídavků a rodičovského příspěvku na úroveň před reformami, které provedla vláda Mirka Topolánka.

ČSSD vypočítala, že celková bilance těchto návrhů by byla kladná a činila by 23 až 35 miliard korun. Dalších nejméně 20 miliard korun lze podle Paroubka ušetřit pomocí snížení výdajů ministerstev.

ČSSD: zvýšímé přímé daně a sociální dávky

Na zvyšování nepřímých daní ČSSD podle Paroubka nepřistoupí. Naopak preferuje zvyšování daní přímých, a to jak pro fyzické tak i právnické osoby. Sociální demokracie nehodlá ani škrtat důchody a sociální dávky, je ale pro omezení jejich zneužívání.

Občanská demokratická strana navrhuje po letošních parlamentních volbách schválit státní rozpočet na rok 2010 s deficitem převyšujícím 200 miliard korun. Zároveň však chce během prvního poletí příštího roku připravit 18měsíční rozpočet na druhé pololetí 2010 a celý rok 2011. Tento rozpočet bude reagovat na aktuální stav ekonomiky.

Návrh rozpočtu na příští rok má vláda projednávat 30. září. Rozpočet, který poté předloží Poslanecké sněmovně, bude mít zřejmě schodek 230 miliard korun. Protože se ale v říjnu uskuteční předčasné volby, bude muset nová vláda po volbách předložit návrh nový.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Najdete na Lidovky.cz