Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Paroubek na volbách prodělal jmění, jeden hlas ho stál tisícovku

Jiří Paroubek a Jiří Šlégr oznámili konec v ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek a Jiří Šlégr oznámili konec v ČSSD. | foto: ČTK

PRAHA Která strana si může po víkendových volbách pogratulovat k finančnímu zisku a která naopak prodělala balík? Z pohledu na vyúčtování státních příspěvků vyplývá, že nejvíc v plusu skončili komunisté a lidovci. Oproti tomu bývalý šéf ČSSD a nynější lídr LEV 21 Jiří Paroubek vyhodil 12 milionů do koše.

Nová strana expremiéra Jiřího Paroubka NS-LEV 21 zůstala ve volbách hluboko pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do krajských zastupitelstev. Před volbami přitom rozjel kampaň ve velkém stylu, podobně jako dříve v barvách ČSSD.

Paroubek o prohře

„Již před volbami jsem avizoval, že národní socialisté vnímají letošní volby jako generálku pro volby do Poslanecké sněmovny. Budou ve své práci a budování strany pokračovat i nadále.“

Zatímco podle politických komentátorů to pro Paroubka znamená definitivní konec v politice, on sám reagoval opačně. Šlo jen o generálku na volby do sněmovny, uvedl Paroubek krátce po sečtení hlasů.

Kandidátku postavili národní socialisté ve všech krajích, neuspěli ale ani v jednom. Na Ústecku dostali 2,8 procenta, v Karlovarském kraji dvě, ale v ostatních krajích zaznamenali jen mizivou odezvu.

ČTĚTE VÍCE

Nejtypičtější zisk byl okolo 0,2 procenta a pár stovek hlasů. Neuspěli ani jejich senátní kandidáti. Celkem volilo Paroubkovu stranu 13 146 lidí, přičemž kampaň ho stála kolem 12 milionů. Ty dodal severočeský podnikatel a kmotr politikovy dcery Margarity Petr Benda.

Babiš neuspěl

Na výsledky senátních voleb si musíme ještě týden počkat. Již nyní už je ale jasné, že miliardář Andrej Babiš se svými sedmi kandidáty za hnutí ANO 2012 neuspěl.

Andrej Babiš

Podle svých slov dal šéf Agrofertu na letošní volby odhadem 20 milionů. Malou náplastí pro něj může být jen úspěch seskupení Východočeši se čtyřmi mandáty, kterým Babiš přispěl dvěma a půl miliony.

Jelikož na státní příspěvek může bývalý šéf ČSSD zapomenout, vychází Paroubek z voleb jako smutný rekordman s největší finanční ztrátou.

Jeden hlas ho totiž vyšel na necelých tisíc korun.

Krajské volební klání má ale samozřejmě i své nejúspěšnější „investory“.

Za každé křeslo v krajských zastupitelstvech totiž putuje do stranických pokladen 237 tisíc korun za rok, za čtyři roky tak strana za jednoho zastupitele získá necelý milion.

ČSSD, která získala nejvíc mandátů, tak stranická kasa do příští volební bitvy o hejtmanství nabobtná o necelých 200 milionů. 

Vydělali komunisté a lidovci

Pro připomenutí: sociální demokraté přiznali, že do volební kampaně napumpovali na 90 milionů. Mnohem lepší investice se tak podařila komunistům.

Na svoji propagaci vyčlenili před volbami 10 milionů, od státu ale vyinkasují jen za jeden rok o 33 milionů více. V plusu skončili také lidovci, kteří dosáhli na roční příspěvek 14,5 milionů. Jejich kampaň přitom stála kolem 13 milionů.

Občanští demokraté, kteří v krajích ještě více politicky oslabili, nebyli úspěšní ani co se týče financí. Před čtyřmi lety ODS uvolnila na svojí kampaň rekordních 320 milionů, letos se krajské buňky a kandidáti do Senátu museli spokojit pouze s pětinovou částkou – 65 milionů.

Zisk 102 míst v krajských zastupitelstvech, jim sice výdaje na kampaň za čtyři roky pokryje, ale Nečas a spol. jistě počítali s větší státní injekcí.

Celkově byly letos náklady na přilákání voličů k urnám oproti minulým volbám mnohem skromnější.  V roce 2008 vydaly tehdejší parlamentní strany na kampaň oficiálně přes půl miliardy korun, letos jim stačilo mírně přes 200 milionů.

Kolik dostanou jednotlivé strany?
StranaZisk křeselStátní příspěvek (v mil. Kč)
ČSSD20548,7
KSČM18243,2
ODS10224,2
KDU-ČSL6114,5
STAN255,9
TOP 09194,5
Starostové pro LK133,1
Strana zelených92,1
Severočeši.cz92,1
Jihočeši 201292,1
Hnutí nezávislých HROM71,7
SNK ED71,7
SPOZ Zemanovci71,7
hnutí Nezávislí51,2
hnutí Změna51,2
Alternativa40,95
Východočeši40,95
Volba pro město10,24
,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...