22. ledna 2009 13:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Paroubek: Průmyslu hrozí katastrofa

Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: ČTK

PRAHA Český průmysl je podle předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka na pokraji katastrofy a státnímu rozpočtu hrozí schodek 80 miliard až 100 miliard. Pokud ale začne HDP klesat, pak prý bude propad rozpočtu "fatálně vyšší". Dodal, že se na těchto závěrech shodl s odborovými předáky.

Vláda podle Paroubka nečerpá peníze z evropských fondů a tento problém zakrývá. "Ta tři, čtyři procenta hrubého domácího produktu, která by takto mohla nabíhat, jsou vlastně penězi zadarmo," uvedl s tím, že by i tyto peníze pomohly ke zmírnění dopadů krize. Kabinet sice podle Paroubka hovoří o skvělých projektech, ale skutečné čerpání je nízké a jde o "titěrná
čísla". Vláda je odpovědná za to, že se ze zhruba 860 miliard korun na sedm let vyčerpalo za dva roky velmi málo, dodal šéf nejsilnější opoziční strany.
.
Proti hrozící hospodářské krizi vláda podle něj nedělá takřka nic a jakoby kráčí k okraji propasti "po květinovém koberci". Krizi naopak zesiluje svými reformami, které vedou ke snížení koupěschopnosti obyvatel a k inflaci, míní Paroubek.

Také odborům podle Štěcha vadí, že vláda krizi svými reformami umocňuje. Uvedl, že v průmyslu je pokles zakázek tak značný, že na přelomu druhého a třetího čtvrtletí může podle odborníků odborové centrály krize nejvíce zesílit. Očekává, že bude její dopad ještě větší než například v sousedním Německu nebo v zemích původní evropské patnáctky.

Odbory jsou podle Štěcha připraveny společně se zaměstnavateli hledat řešení, jak čelit krizi. Podotkl, že po listopadu odbory nepřivedly žádnou firmu ke krachu. Rozhodně ale nepřipustí, aby podniky krize zneužívaly proti zaměstnancům. Kdo to bude chtít udělat, tak se "se zlou potáže", dodal.
Lidovky.cz