Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Paroubkovi se nelíbí Janotův přístup, zvýšení DPH odmítá

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) a poslanec Evropského parlamentu Jiří Havel vystoupili 10. srpna na tiskové konferenci v Praze k tématu nová opatření v boji s ekonomickou krizí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) a poslanec Evropského parlamentu Jiří Havel vystoupili 10. srpna na tiskové konferenci v Praze k tématu nová opatření v boji s ekonomickou krizí. | foto: ČTK

PRAHA Předseda ČSSD Jiří Paroubek odmítl přístup ministra financí k přípravě státního rozpočtu na příští roku, který Paroubek ve zprávě označil za styl "ber nebo nech".

Současně vyzval premiéra Jana Fischera a ministra Janotu k jednáním, k nimž jsou Paroubek i ČSSD připraveni po obdržení podkladů k návrhům, o nichž ve čtvrtek mluvil s Fischerem a Janotou. Paroubek se pozastavil nad tím, že tyto podklady dosud nedostal.

"Tedy kdy buď akceptujeme jeho návrhy řešení vcelku, anebo nebudou řešení žádná," objasnil šéf ČSSD údajný Janotův styl. O přípravě státního rozpočtu jedná od 15:00 neformálně vláda.

ČSSD je prý připravena ke škrtům
"ČSSD je připravena jak k zásadním rozpočtovým škrtům a úsporám, tak k úpravě daní. Za nepřekročitelnou však považujeme podmínku, že nedojde ke zvýšení spodní sazby DPH a tedy ke zdražení základních potravin a služeb, čímž bychom náklady řešení ekonomické krize primárně přenesli na sociálně slabé a střední třídu," uvedl Paroubek ve zprávě.

Janotův úřad totiž navrhuje zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent a zavést další úsporná opatření. Janota se totiž snaží přesvědčit kolegy z úřednické vlády, aby svým resortům pro příští rok utáhli opasky. Ministr pokládá za realitu rekordně vysoký deficit ve výši 230 miliard korun. Podle něj by ho bylo možné snížit třeba až na 160 miliard úpravami zákonů, například právě změnou DPH.

Čeká se na volby, ale pak už bude pozdě
Rychlé přijetí potřebných změn v zákonech však už fakticky na čtvrteční schůzce podle něj odmítli lídři dvou největších stran ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Paroubek. ČSSD a ODS návrh státního rozpočtu vypracovaný Fischerovým kabinetem neodmítají, nechtějí však před volbami přijímat žádné legislativní změny.

Návrh rozpočtu na příští rok musí vláda podle zákona projednat a schválit do 30. září. Protože se ale v říjnu uskuteční předčasné volby, bude muset nová vláda po volbách zřejmě předložit návrh nový. Paroubek už dříve řekl, že v otázce rozpočtu je třeba ctít kontinuitu a vycházet z Janotova návrhu. Také podle Topolánka by měl být schválen návrh rozpočtu Fischerovy vlády.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Najdete na Lidovky.cz