20. dubna 2009 10:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pecina, Barták a Smolíková zatím nejsou ve vládě

PRAHA Designovaný premiér Jan Fischer zatím nenabízí funkce ve své úřednické vládě. Nabídky na funkci ministra vnitra, respektive ministra obrany a ministryně kultury se zatím nedočkali šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina, náměstek na ministerstvu obrany Martin Barták ani ředitelka Otevřené společnosti o.p.s./ProCulture Marta Smolíková.

Všichni tři dnes s designovaným premiérem debatovali o prioritách svých předpokládaných úřadů, o obsazení funkcí Fischer rozhodne až příští týden.

Pecinu na funkci ministra vnitra ve Fischerově vládě nominovala ČSSD, Bartáka na ministerstvo obrany ODS. Designovaný premiér se ale bude moci rozhodnout sám, koho do funkce obsadí.

Podle Peciny se většina jeho rozhovoru týkala úkolů ministerstva vnitra do dokončení českého předsednictví Evropské unie. S Fischerem diskutovali i o tom, jak by se Pecinovo působení jako ministra vnitra slučovalo s jeho funkcí v čele antimonopolního úřadu.

"Shodli jsme se na tom, že by ta má pozice byla taková, že bych - pokud bych byl jmenován ministrem - tak bych si nechal i ten druhý mandát," řekl Pecina s tím, že by si po dobu působení ve vládě v antimonopolním úřadu vybíral dovolenou nebo neplacené volno. Do úřadu by chtěl docházet jednou týdně o víkendu, aby řešil druhostupňové rozhodování, ve kterém je ze zákona nezastupitelný. Řízení běžné agendy úřadu by převzal některý z jeho místopředsedů.

Pecina už dříve médiím přiznal, že neví, zda by se do vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) mohl vrátit, pokud by funkci se vstupem do vlády opustil. Do čela ÚOHS ho jmenoval prezident na dobu určitou a pokud by z funkce odešel, musel by být jmenován na šest let nový ředitel.

Antimonopolní úřad totiž podle Peciny ze zákona nemůže být bez ředitele, jehož úlohu při druhostupňových rozhodováních nemůže nikdo převzít.

Pecina dnes také konstatoval, že souběh funkcí šéfa ÚOHS a ministra vnitra není ze zákona explicitně vyloučen. Celou záležitost ale podle něj ještě posoudí právníci.

Pecina nicméně uvedl, že by jako šéf antimonopolního úřadu musel zachovávat nestrannost i v případě, že by ÚOHS posuzoval veřejné zakázky zadané ministerstvem. "Ale to bych řešil podobně, jako jsem to řešil na úřadu.

Úřad také zadával zakázky a ty dvě věci jde oddělit," řekl s tím, že o přidělování veřejných zakázek by rozhodoval některý z náměstků a on sám by se na něm nepodílel.

Pecina také uvedl, že v případě svého jmenování ministrem nechystá žádné výrazné personální změny mezi ministerskými úředníky. "Ode mě rozhodně nečekejte, že bych přišel a chtěl dramaticky měnit náměstky ani dramaticky měnit strukturu ministerstva, to určitě ne," řekl.

Barták novinářům po odchodu z Hrzánského paláce na pražských Hradčanech řekl, že dnes šlo "o vstupní konzultaci". Mluvili prý o tom, co ministerstvo obrany čeká v rámci EU, NATO a dotkli se i přípravy zahraničních misí armády na rok 2010. "Hovořili jsme o tom, jak by měla vypadat kontinuita resortu, hlavní činnosti a úkoly," doplnil. Bude prý "vážně uvažovat", že funkci přijme, pokud jej Fischer osloví.

Martou Smolíkovou chce post ministryně kultury obsadit Strana zelených.Podle Smolíkové šlo spíše o odbornou schůzku. Přímou nabídku do vznikající vlády od Fischera zatím nedostala. "Jedná se všemi kandidáty a rozhodnutí bude na něm," řekla ČTK.

Mluvili spolu především o tom, že je třeba změnit vnímání resortu v tom smyslu, že není ztrátový, ale může do státního rozpočtu také přispívat. Nejdůležitější otázkou, o které spolu jednali, bylo podle ní obhájení rozpočtu ministerstva. ODS na ministra kultury nominovala Horymíra Kubíčka.

Fischer se dnes ještě sejde s vicepremiérem pro evropské záležitosti v demisi Alexandrem Vondrou a s kandidátem na post ministra pro evropské záležitosti nominovaným ČSSD Štefanem Fülem.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?