5. června 2009 15:16 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pecina dnes rezignoval na šéfa ÚOHS, může ho nahradit Říman

Ministr vnitra Martin Pecina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Martin Pecina | foto: ČTK

BRNO Ministr vnitra a dosavadní předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina končí ve funkci šéfa antimonopolního úřadu. Dnes odeslal rezignační dopis prezidentovi Václavu Klausovi, v kopii pak na úřad vlády. Pecina byl ve funkci tři a půl roku, opouští ji kvůli jmenování ministrem a možnému střetu zájmů.

Pecina se stal ministrem v nové vládě Jana Fischera na začátku května. Od té doby nepodepisuje rozhodnutí předsedy antimonopolního úřadu. Již dříve uvedl, že po odchodu z ÚOHS návrat do jeho čela neplánuje, není to podle něj ani technicky možné. Jeho angažmá v úřednické vládě premiéra Jana Fischera potrvá zhruba pět měsíců, nový předseda antimonopolního úřadu bude ale jmenován na zákonem stanovených šest let.

Pecinovi se z úřadu moc nechtělo

Původně Pecina ohlásil, že složí funkci předsedy antimonopolního úřadu do konce května. V neděli 31. května ale oznámil, že na žádost premiéra odejde až k 7. červnu.

Pecina z úřadu odchází, i když sám říká, že žádný zákon souběh funkce ministra a šéfa ÚOHS nezakazuje. Nového předsedu jmenuje prezident na návrh vlády. Jedinou oblastí, ve které by mohl případný střet zájmů nastat, je podle něj rozhodování o odvoláních firem a institucí proti prvotním výrokům antimonopolního úřadu. Rozhodovat by totiž mohl například také o ministerstvu vnitra či dalších ministerstvech a mohl by být nařčen jako ministr z podjatosti.

O tom, kdo Pecinu v čele ÚOHS vystřídá, se nyní spíše jen spekuluje. Největším favoritem na post předsedy ÚOHS je podle serveru Euro.cz. poslanec za ČSSD Petr Rafaj, ve hře jsou i jména bývalé místopředsedkyně antimonopolního úřadu Jindřišky Koblihové a současného prvního místopředsedy ÚOHS Roberta Nerudy, pověřeného nyní vedením úřadu. ODS údajně na tento post hodlá prosadit bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!