18. dubna 2009 10:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pecina má problém, chce si udržet post

Šéf ÚOHS Martin Pecina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ÚOHS Martin Pecina. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Potenciální ministr vnitra Martin Pecina má problém. Podle informací LN řeší, jak na pět měsíců přerušit svou funkci ředitele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Na rozdíl od nového premiéra Jana Fischera totiž nemá jisté, že se do svého úřadu může posléze vrátit.

Sám Pecina si je prekérní situace s opuštěním svého postu vědom. „Když se podíváte do zákona na moji pozici, tak mám mandát ještě na dva roky a jsem neodvolatelný. Můj úřad nemůže být bez předsedy. Teď to řeší právníci,“ řekl LN Pecina.

Problém předsedy ÚHOS je v tom, že na rozdíl od šéfa statistického úřadu Fischera či předsedy Českého báňského úřadu Ivo Pěgřímka, který je navržený na post ministra průmyslu a obchodu, byl do funkce jmenován prezidentem na dobu určitou zatímco potenciální kolegy jmenovala vláda. Musí proto v úřadu bez přerušení dokončit svůj mandát. Pak by mohl být teoreticky jmenován znovu. O tom by ale rozhodovala už jiná vláda.

„On teď vymýšlí takového kočkopsa, jak být ministrem a současně zůstat šéfem Úřadu pro hospodářskou soutěž. Chce se tam vrátit. Mít prostě takový klouzavý mandát, což české právo nezná. Na to zaútočí lidovci i ODS. To je vytváření nových právních precedentů,“ řekl LN zdroj z ODS.

Podle ČSSD, která šéfa antimonopolního úřadu na vnitro navrhla, v tom ale není problém. „Pozastaví se mu výkon funkce, řízením bude dočasně pověřen jeho zástupce a pak se to vrátí do původních kolejí. Byla to podmínka pro to, aby funkci ministra vzal. Je to přesně stejné, jako to bylo s bývalým guvernérem České národní banky Josefem Tošovským, když se stal premiérem úřednické vlády,“ popsal zákulisní dohodu člověk blízký vedení sociální demokracie.

Informaci potvrdil i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. „Pan Tošovský byl taky premiérem a zvládlo se to. Hlavně to ale záleží na panu Pecinovi. Tohle vůbec neřešíme. Tohle je věc jeho a způsobu, na jakém se dohodne. Je otázkou, jestli se bude chtít vůbec do úřadu vrátit,“ řekl LN Škromach.