24. dubna 2009 12:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pecina pokutoval 'svoje' ministerstvo

Šéf ÚOHS Martin Pecina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ÚOHS Martin Pecina. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina potvrdil pokutu 50.000 korun ministerstvu vnitra, kterému bude od května zřejmě velet. Podle Peciny ministerstvo chybně vybralo organizátora elektronické aukce, může se však ještě odvolat k soudu.

Ministerstvo vnitra chtělo v aukci prodat některé své nemovitosti. Systém byl nastaven tak, že provizi aukční firma nedostane od dosavadních majitelů, ale od budoucích majitelů, vítězů aukcí. V případě ministerstva vnitra to mělo být pět procent z vydražené ceny. Firma Clanroy Sales, která měla dražbu na starosti, ale nebyla vybrána v řádném výběrovém řízení.

Podle šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Peciny se ministerstvo hájilo tím, že provize nebyla odečítána od ceny vydražené nemovitosti, ale byla placena nad tuto částku vítězem aukce. Tudíž podle MV nešlo o použití veřejných peněz.

"Tento postup ovšem nemůže mít za následek to, že by se zadavatel při objednávání služeb mohl vyhnout postupu podle zákona," míní Pecina. "Je zřejmé, že jde o služby požadované zadavatelem za peníze, které je nutno považovat za veřejnou zakázku, přestože úplatu na základě rozhodnutí zadavatele hradí jiný subjekt," dodal.

Pokuta nebyla první
Poprvé udělil ÚOHS pokutu ministerstvu za tento případ na začátku loňského prosince. MV se poté odvolalo k předsedovi úřadu. "Jde o případ, kdy si nějaká instituce objedná službu, ale platí to za ně někdo jiný.

Zadavatelé nám stále vysvětlují, že netuší, že musí vyhlašovat výběrová řízení a pokud to neudělají, může to být považováno za delikt," uvedl tehdy Pecina. Připomněl, že podobné problémy mělo nedávno i město Břeclav při výběru realitních kanceláří, které měly zajišťovat prodej městských bytů. Pecina je kandidátem na post ministra vnitra v nové vznikající úřednické vládě Jana Fischera.

Dnešní Lidové noviny uvedly, že působení Peciny v čele ministerstva, pokud by si nechal i pozici předsedy antimonopolního úřadu, je podle některých názorů střetem zájmů. Podle ÚOHS dnešní oznámení antimonopolního úřadu s dnešními informacemi LN nesouvisí, neboť rozhodnutí o potvrzení pokuty bylo vydáno v polovině dubna a nyní nabylo právní moci.
Lidovky.cz, ČTK