Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pecina zatrhl transformaci České pošty, odborníci kroutí hlavou

Česká pošta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta se nebude měnit na akciovou společnost. Ministr vnitra Martin Pecina požádal ministra financí o ukončení transformace podniku.Česká pošta se po několika odkladech měla změnit na akciovou společnost 1. listopadu.

"Prioritou této úřednické vlády není privatizace České pošty. Proto není nutný, ani aktuální, přechod na akciovou společnost. Žádné náhradní datum přechodu na akciovou společnost není v tuto chvíli stanoveno," uvedla mluvčí s tím, že o tomto kroku by měla rozhodnout vláda.

Podle analytiků měla pošta započatou transformaci dokončit. "Přechod na akciovou společnost by poště přinesl vyšší efektivitu, vyšší tlak na hospodářské výsledky a kvalitu služeb," uvedl Jan Lener z Broker Consulting. Je-li na transformaci podnik připraven, vypadá již podle analytika Cyrrusu Karla Potměšila zbytečné tento proces neukončit. "Do budoucna se snižuje flexibilita nakládání s tímto podnikem, může se prodloužit doba případné privatizace či jiných změn, pokud dojde ke změně politické linie. Největším problémem pro budoucí fungování ovšem představují právě časté změny názorů vlád na to, jak by měl podnik dále pracovat a jaká bude jeho podoba," dodal.

Reformovat státní podnik není jen tak...

Pošta se podle původních předpokladů měla transformovat v polovině roku, poté se termín posunul na září a následně na listopad. Po změně na akciovou společnost se pošta měla řídit podle obchodního zákoníku. Stát, jako její stoprocentní akcionář, také mohl její akcie případně prodat dalším subjektům. Na budoucí privatizaci podniku však mezi politickými stranami nepanuje jednotný názor a nebylo o ní rozhodnuto.

Příprava na změnu právní formy poštu podle mluvčího Iva Mravinace vyšla na jednotky milionů korun. "Jedná se především o poradenské a právní služby na zpracování projektů. Vynaložené peníze zatím není důvod považovat za zmařenou investici, protože právní stanoviska i vlastní projekty lze využít dlouhodobě. Jestliže vlastník České pošty v budoucnu rozhodne o změně její právní formy, budeme na to připraveni," doplnil.

Pošta, která provozuje kolem 3400 poboček a zaměstnává téměř 37.000 lidí, má státem garantovaný monopol na doručování adresných listovních zásilek do 50 gramů. K úplné liberalizaci poštovního trhu má Česko přistoupit do roku 2013.

Podnik letos počítá se ziskem do 100 milionů korun proti loňským 365 milionům. Důvodem předpokládaného poklesu zisku je výrazné zvýšení investic, které by měly stoupnout na dvě miliardy Kč z loňských necelých 700 milionů. Tržby se mají pohybovat na loňské úrovni 20,5 miliardy korun.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!