Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Peníze na důchody dojdou na podzim, levice vysála rozpočtové fondy

Důchod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchod. | foto: Shutterstock

PRAHA Kdyby se výdaje státu měly skutečně řídit rozpočtem, který ve středu prosadili socialisté a komunisté v Poslanecké sněmovně, důchodci by možná již od října čekali na svoji penzi marně. "Peníze schválené na důchody dojdou zhruba v říjnu či listopadu," potvrdil včera Lidovým novinám ministr financí Eduard Janota.

Aby prosadili dodatečné rozpočtové výdaje, museli socialisté snížit jiné výdaje. Navýšit již dříve schválený rozpočtový schodek ve výši 162,7 miliardy korun nebylo možné. Prosadili proto snížení výdajů na důchody o jednu miliardu.

Namísto plánovaných 347,2 miliardy je tak v příštím roce na důchody "rezervováno" jen 337,2 miliardy korun. To je pouze o 700 milionů korun více než v letošním roce. Již dnes je jisté, že tyto prostředky stačit nebudou.

"Celkový objem vyplácených důchodů se oproti letošku dále zvýší. Každý rok přibývá zhruba 30 až 40 tisíc nových důchodců, kteří mají zpravidla vyšší vyměřovací základy než lidé, kteří odcházeli před 20 nebo 30 lety. Takže i bez valorizace se částka oproti loňskému roku zvýší," řekl stínový ministr práce a sociálních věcí za ODS Petr Nečas.

Podle jeho odhadu dojde v příštím roce k navýšení výdajů na důchod o zhruba 8 miliard korun. Do této částky však není započítaná možná valorizace důchodů. Ta se provádí v okamžiku, kdy meziroční míra inflace stoupne alespoň o dvě procenta.

K tomu letos nedošlo, avšak ve druhé polovině příštího roku se inflace podle odhadu některých ekonomů nad dvouprocentní hranici přehoupnout může. V takovém případě by podle Nečase mohly být výdaje státu na výplatu důchodů vyšší oproti původnímu rozpočtovému návrhu o 5 až 10 miliard korun.

Sociální demokraté svůj postoj k výdajům na důchody pro LN neobhájili. Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka ani předseda Jiří Paroubek včera nezvedali své mobilní telefony.

Další podrobnosti o schváleném rozpočtu si přečtěte v dnešním vydání deníku

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!