14. března 2012 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Penze zmrazit, přivýdělky zdanit. Vyhlásil Kalousek důchodcům válku?

Exministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr financí Miroslav Kalousek | foto: Lidové noviny

PRAHA Loni zavalil úředníky důchodové správy extrémní nárůst počtu žádostí o předčasnou penzi. Lidem, kteří v obavách z reformy penzí hledali azyl v předčasném důchodu, tak stát vyplatil miliardy korun navíc. A nyní od nich chce ministr financí Miroslav Kalousek peníze zpět.

Kromě plánovaného zmrazení zvyšování důchodů v následujících dvou letech teď ministerstvo přišlo s nápadem na zrušení slevy na dani pro pracující důchodce. Reálně by tak aktivní penzisté museli na daních zaplatit téměř 24 tisíc korun ročně navíc. Nové opatření by podle ministerstva financí mělo do státního rozpočtu přinést 2,5 miliardy korun.

Návrh, o kterém informovaly Hospodářské noviny, má Kalousek předložit na dnešní poradě ekonomických ministrů.

ČTĚTE VÍCE:

Za celý loňský rok dosáhl schodek důchodového účtu 39,5 miliardy korun. Byl to největší propad důchodového účtu minimálně od roku 2003. V České republice ke konci loňského roku žilo přes 2,87 milionu lidí pobírajících starobní, invalidní a pozůstalostní důchod. Jejich počet přitom meziročně vzrostl téměř o 54 tisíc.

K důchodu si v Česku přivydělává přibližně 150.000 lidí. "Zároveň se toto opatření bude týkat i osob s plně invalidním důchodem," píše se podle HN v materiálu ministerstva.

To by znamenalo další desítky tisíc lidí navíc. Ministerstvo financí chce v rámci úspor vrátit situaci do roku 2007, kdy lidé v důchodu neměli možnost slevu na dani uplatňovat. Přinejmenším část aktivních penzistů by však nové opatření mohlo odradit od snahy o přivýdělek. Snahou státu by přitom měl být opak.

Kalouskův návrh je součástí plánu vlády, jak v příštím roce ušetřit 42 miliard korun. Jedná se o jeho druhý podobný návrh škrtu, který by dolehl na důchodce. Nedávno přišel s nápadem zmrazit penze.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) ale vláda důchody úplně zmrazit nechce a má asi šest variant, jak by se od příštího roku mohly penze zvyšovat. Podle něj by zpomalení růstu penzí mělo být jen dočasné po dobu ekonomické stagnace.

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!