Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úkoly pro indického premiéra: deficit, úvěry i El Niňo

Nový indický premiér Narendra Módí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový indický premiér Narendra Módí. | foto: ČTK

DILLÍ Drtivé vítězství nacionalistické Indické lidové strany (BJP) v letošních parlamentních volbách vyvolalo euforii na finančních trzích, které do osoby nového premiéra Naréndry Módího vkládají velké naděje. Hlavní index indických akcií vystoupil na rekord a na téměř roční maximum k dolaru se dostal kurz indické rupie.

Po letech v opozici nyní BJP slibuje zlepšení stavu ekonomiky, která vykazuje nejslabší růst od 80. let. Nová vláda se bude muset vypořádat i s vysokou inflací, ty nejdůležitější úkoly ale snadné řešení nemají. Ať už je to potřeba snížit rozpočtový deficit, anebo obavy, že klimatický jev El Niňo zdevastuje tamní zemědělství. Agentura Reuters sestavila přehled pěti klíčových úkolů, které bude nová vláda muset řešit.

1. SESTAVIT ROZPOČET, KTERÝ SNÍŽÍ DEFICIT
První velká zkouška čeká vládu premiéra Módího už do července, dokdy má předložit rozpočet a kdy bude muset přesvědčit investory, že Indie je reálně schopna udržet schodek veřejných financí ve zvládnutelných mezích.

Aby dosavadní vláda splnila cíl udržet do konce fiskálního roku, který skončil v březnu, deficit 4,6 procenta hrubého domácího produktu, snížila výdaje o 13 miliard dolarů a přesunula do příštího roku zhruba 16 miliard dolarů, což jsou výdaje určené na subvence.

Taková úsporná opatření se dají dlouhodobě udržet jen těžko. Výdaje se na HDP podílejí asi z 11 procent, a tvoří tedy zásadní prorůstový nástroj. Další odklady plateb státním firmám jako kompenzace za to, že budou prodávat pohonné hmoty, hnojiva a potraviny pod tržní cenou, může zdevastovat jejich finance a způsobit, že budou závislé na půjčkách, pokud budou chtít dál fungovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Daňové příjmy se v nejbližší době sotva zvýší, pokud se nezlepší stav ekonomiky. Dosavadní vláda chtěla na příští rok udržet deficit na 4,1 procenta HDP, což by bylo nejméně za sedm let. Růst výdajů chtěla udržet na 10,9 procenta, i když průměr posledních let byl kolem 15 procent. Kvůli nereálnosti těchto slibů se setkala s tvrdou kritikou.

2. SNÍŽIT DEFICIT BĚŽNÉHO ÚČTU
K výraznému snížení deficitu běžného účtu pod dvě procenta HDP ve finančním roce 2013/2014 z rekordu 4,8 procenta v předchozím roce přispěla opatření na snížení dovozu zlata. Vyšší cla a další restrikce dovoz zlata snížily téměř na polovinu, opatření se ale setkalo s vlnou nevole. Prudce se zvýšil nelegální dovoz, což zpochybňuje oficiální data.

BJP slíbila, že cla na dovoz zlata podrobí do tří měsíců od nástupu do úřadu revizi. To může povzbudit ty, co zlato nakupují, ale nikoliv investory. Obavy z vysokého deficitu běžného účtu loni v srpnu poslaly kurz rupie k dolaru na rekordně nízkou úroveň.

3. VYPOŘÁDAT SE S CENTRÁLNÍ BANKOU A S KLIMATICKÝM JEVEM EL NIŇO Nová vláda se zřejmě bude potýkat i s faktory, nad nimiž nemá kontrolu. Je to například klimatický jev El Niňo, který je spojován s obdobím slabých dešťů. Analytici tvrdí, že El Niňo může citelně poškodit úrodu. Například investiční banka Citigroup odhaduje, že podprůměrné srážky v monzunovém období červen až září mohou výkon indické ekonomiky snížit o 0,5 až 0,9 procentního bodu a razantně zvýšit inflaci.

Prudký růst cen by pak pravděpodobně přiměl jednat centrální banku, jejíž guvernér si boj s inflací vzal za svou prioritu. Banka chce inflaci spotřebitelských cen do ledna 2016 snížit ze současných 8,6 procenta na zhruba šest procent. To bude zřejmě znamenat další zvyšování úrokových sazeb. Od loňského září už centrální banka zvýšila sazby třikrát.

4. PODPOŘIT SOUKROMÉ INVESTICE
Trhy spoléhají na to, že Módí je schopen přilákat investice. Optimismus jim dává Módího působení v čele místní vlády ve státě Gudžarát. Analytici ale podotýkají, že zopakovat úspěšnou lokální politiku na celostátní úrovni bude obtížné, protože na schvalování projektů mají značný vliv jednotlivé státy. Například globální banka Credit Suisse odhaduje, že jen asi čtvrtina projektů závisí na schválení centrální vládou.

Kapitálové investice se na růstu indické ekonomiky podílejí s téměř 35 procent, za uplynulý fiskální rok do konce března se ale skoro nezvýšily. Zpoždění při schvalování a problémy s financováním zhatily mnoho projektů v infrastruktuře.

5. REKAPITALIZOVAT STÁTNÍ BANKY
Indie se musí vypořádat se špatnými úvěry v objemu zhruba 100 miliard dolarů (asi dva biliony Kč), které jsou v účetnictví státem vlastněných bank. Je to objem, který odpovídá asi deseti procentům všech půjček, které banky poskytly. Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings očekává, že objem tzv. klasifikovaných úvěrů do března příštího roku vystoupí až na 14 procent všech poskytnutých půjček. Většina špatných úvěrů souvisí s infrastrukturními projekty, které banky donutily, aby byly v dalším poskytování úvěrů obezřetnější.

Prozatímní rozpočet pamatuje na 112 miliard rupií (zhruba 1,89 miliardy USD), s jejichž pomocí má bankovní sektor splnit požadavky na minimální kapitálové rezervy, jak nařizují přísná mezinárodní pravidla Basilej III. Tato částka ale stačit nebude, vláda tak bude muset zajistit další finanční zdroje.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.