4. května 2009 8:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Petráček: Autopilot

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Kdysi dávno, nedlouho po listopadu 1989, popisoval cestovatelský zážitek jeden pasažér takto. Seděl u pilotní kabiny a skrze otevřené dveře (bylo hodně let před 11. zářím 2001) slyšel komunikaci pilotů ČSA: Pánové, tak poslední rundu, za tři hodiny jsme v Praze a tam dole musíme řídit svá auta.

Ti veselí pánové si užívali luxusu zvaného autopilot. My, občané této země, proděláváme zkušenost s autopilotem právě teď. Autopilot ovšem není nastaven v řídicí kabině letadla, nýbrž v české vládě, a sice v týdnu, který přináší největší koncentraci rozhodujících událostí za hodně dlouhou dobu.

Ve středu bude Senát hlasovat o Lisabonské smlouvě. Je to zásadní krok. Projde-li Lisabon, Česko se přimkne k tvrdému jádru Evropy, ale zároveň ztratí značnou část své suverenity. Jaký vliv bude mít Mirek Topolánek, již přepnutý na autopilotní režim, na senátory ODS?

Ve čtvrtek se bude v Praze jednat o tzv. východním partnerství EU. Je to důležitá věc právě pro menší postkomunistické země jako Česko. Zatímco velcí, tedy především Německo, Francie, Británie či Itálie, se jako na partnera obracejí na Moskvu, my chceme kultivovat partnerské vztahy i s Ukrajinou a Gruzií, abychom jmenovali jen ty nejspornější příklady. Říká se, že pád Topolánkovy vlády degradoval malé země v předsednické roli. Je tomu skutečně tak? Obstojí Praha se zapnutým autopilotem jako advokát Pobaltí, Ukrajiny a Gruzie? Nebo to bude muset napravovat po nás nastupující Švédsko?

A v pátek celou tu agendu přebírá tým Jana Fischera. Slyšíme-li, že překlenovací či úřednická vláda tu bude jen do voleb, zdánlivě nemáme důvod ke znepokojení. Vždyť Fischerův kabinet bude už z definice jen dodržovat parametry nastavené vládou Topolánkovou. Stačí to však pro vysoce politické kroky, jaké přináší už tento týden? Přitom nikdo ani neví, kdo tu agendu vlastně přebírá. Zatímco Topolánkova vláda končí, už pěkných pár týdnů přepnutá do autopilotního režimu, Fischerův kabinet v tomto režimu přímo startuje. Možná, že za pár měsíců někdo zaslechne: Pánové, poslední rundu, za pár hodin přistáváme a dole nás čekají naše vlastní džoby.
Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...