Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pijavice proti lhářům aneb poslanci se ostře přou o rozpočet

Poslanci ČSSD David Rath (vlevo), Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek (vpravo dole) při jednání Poslanecké sněmovny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci ČSSD David Rath (vlevo), Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek (vpravo dole) při jednání Poslanecké sněmovny | foto: ČTK

PRAHA Poslanci se už od rána přou o rozpočtu na příští rok, hlasovat by se mělo odpoledne. Poslanci se vzájemně osočovali ze lží, nazývali se i pijavicemi přisátými na veřejných penězích. Občanští demokraté vyčítali ČSSD, že chce zadlužit zemi rozdáváním peněz z rozpočtu.

Sociální demokraté naopak namítali, že za špatný stav veřejných financí může předchozí vláda vedená ODS, protože předložila lživý rozpočet na tento rok postavený na nereálných předpokladech.

Více o projednávání rozpočtu


Sněmovna rozhoduje o rozpočtu na příští rok se schodkem 163 miliard korun. "Vy jste totiž typická pijavice přisátá na veřejných penězích, když podnikáte s veřejnými penězi, podnikáte s penězi obcí, Evropské unie, s dotacemi," prohlásil poslanec a hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD) na adresu poslance za ODS Davida Šeicha.

"Vy se pohybujete v tomto pološeru veřejných dotací, to se nám to podniká, že, pane poslanče, když nám to erár platí!", pokračoval Rath. Šeich na to reagoval slovy, že očekává omluvu "hejtmana a podnikatele ve zdravotnictví a sběratele drahého umění pana poslance Ratha".

Rath obhajoval navýšení peněz pro státní zaměstnance s tím, že to posílí poptávku. Poslanec ODS Zdeněk Lhota proto Rathovi nabídl na plénu tisícikorunu. "Běžte do restaurace, povzbuďte tu poptávku.

To je to A. Ale vy už neříkáte to B, že jednoho dne přijde den, kdy ta tisícikoruna bude muset být vrácena. Až to nastane, vás to bude trápit nejméně," řekl Lhota.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek přednesl na začátku rozpravy dlouhou řeč o budoucnosti ekonomiky. Hlasovat pro rozpočet je podle něj státnické. Vyšší deficit způsobený ekonomickou krizí je důsledkem selhání neoliberální teorie, míní Paroubek. "Růst po hospodářské krizi umožní vrátit Českou republiku na orbitální dráhu dohánění vyspělé Evropy," poznamenal Paroubek.

Kyselý déšť
Ohnivěji než šéf strany pak pokračoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "My nesmíme přece dopustit, aby krize působila jako kyselý déšť na horách na vzdělání, aby znamenala škody, které povedou k tomu, že lidé odejdou, nebo se začnou živit jinak, protože to neutáhnou," volal hlasitě Zaorálek k otázce snižování platů ve státní sféře.

"Nebudu reagovat na vaše (Zaorálkovo) vystoupení, protože bych riskoval vaši opětovnou reakci. A toto riziko nepodstoupím, dokud nebudu ujištěn ministryní zdravotnictví, že i poslanec v Poslanecké sněmovně je povinen dodržovat hlukové hygienické normy," prohlásil poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Advantage Consulting, s.r.o.
VŠEOBECNÁ SESTRA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 34 000 Kč