5. října 2009 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pitnou vodu může kontaminovat kyselina, chybí peníze na sanace

Sanace chemické těžby uranu ve Stráži pod Rálskem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sanace chemické těžby uranu ve Stráži pod Rálskem | foto: Reprofoto

STRÁŽ POD RALSKEM Česku by mohla hrozit ekologická katastrofa nebývalých rozměrů. Obrovské podzemní zásoby pitné vody mohou být kontaminovány kyselinou sírovou a radioaktivním uranem. Alespoň podle státního podniku Diamo, který se stará o sanaci ekologických škod způsobených těžbou uranu.

Důvodem je nedostatek peněz na sanace s oblasti Stráže pod Ralskem, kde v minulosti probíhala chemická těžba této radioaktivní rudy.

Jiří Jež, ředitel Diama, potvrdil, že nedostatek peněz může podniku způsobit velké potíže. "Chybí nám zhruba miliarda korun", řekl Jež serveru Lidovky.cz. "Jsem však přesvědčen, že chybějící peníze od státu nakonec dostaneme. Jinak by došlo k porušení zákona."

Sanace chemické těžby uranu ve Stráži pod RálskemZákon totiž ukládá podniku Diamo starat se o sanace po těžbě uranu. Na ty si sice podnik částečně vydělá sám prodejem vytěžené uranové rudy z posledního fungujícího dolu v Dolní Rožínce na Vysočině, ale naprostá většina finací přichází každoročně ze státního rozpočtu.


"Díky prodeji uranu jsme loni mohli z vlastních zdrojů přispět na sanace 300 miliony korun. Letos to bude kvůli klesající ceně na světových trzích pouze 100 milionů," vysvětluje Jež.

Výpovědi nepomohly
A nemůže firma ušetřit jinde nebo převést prostředky z méně rizikových sanací do Stráže? Diamo si prý nechalo udělat personální audit a letos propustilo 300 zaměstnanců. "Poslední výpovědi jsme rozdali tento měsíc, celkem však ušetříme pouze 200 milionů, což nám příliš nepomůže."

Ani převod prostředků z méně rizikových sanací, například v Ostravě či v Příbrami podle Ježe není možný. "Naše činnost je dána zákonem a my prostě nemůžeme někde přestat či ubrat."

Sanace chemické těžby uranu ve Stráži pod Rálskem

V okolí Stráže pod Ralskem zůstalo v podzemí po těžbě uranu pět milionů tun kyseliny sírové a dalších chemikálií. Podzemní jezero kyseliny se velikostí rovná Slapské přehradě. Sanace škod bude trvat minimálně 25 let a přijde na 50 miliard korun.