4. září 2009 15:04, aktualizováno  16:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pivaři pozor: Janotova úprava daní zdraží pivo minimálně o korunu

Orosené pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orosené pivo. | foto: Shutterstock

PRAHA Zvýšení spotřební daně, které plánuje ministr financí Eduard Janota, by zvýšilo cenu půllitru piva minimálně o korunu. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Podle ředitele marketingu a prodeje významného tuzemského výrobce lihovin, firmy Stock Plzeň, Richarda Švédy, by podražil také tvrdý alkohol. Klesla by poptávka po lihovinách, navíc by rostl černý trh.

"K růstu cen by nepochybně došlo, protože spotřební daň se v případě legálních produktů podílí na výsledné ceně 40 až 60 procenty," řekl ČTK Švéda s tím, že je předčasné odhadovat o jak velké zvýšení cen by šlo.

"Důsledkem toho by byly nižší prodeje legálních lihovin a tedy i nižší inkaso spotřební daně. Přínos pro státní rozpočet by tedy byl minimální, nulový nebo dokonce negativní," dodal. Po oznámení termínu zvýšení daně by prý došlo k nárůstu spekulativních nákupů lihovin ze strany obchodníků. Po něm by následoval razantní pokles poptávky.

"Mohlo by to klidně znamenat, že by se požadované množství vůbec nevybralo," vyjádřil se podobně jako Švéda také Veselý, podle nějž by prodané množství piva mohlo klesnout tolik, že by se celková státem na dani vybraná suma meziročně snížila.

Tržby klesají, turistů ubývá
U litru čtyřicetiprocentního alkoholu by spotřební daň vzrostla asi o pět korun, u půllitru piva o 50 haléřů. Ministerstvo financí mimo jiné navrhuje, s cílem snížit rozpočtový deficit, také zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty na 11 procent a horní z 19 na 20 procent.

Podle Veselého by zvýšení daňových odvodů z piva ještě zkomplikovalo situaci výrobců, ale zejména zaměstnanců v restauracích, které trápí letos úbytek zahraničních turistů. Podle průzkumu společnosti Ernst & Young prý je na prodeji piva v tuzemsku závislých až 75.000 pracovních míst lidí pracujících restauracích či hotelích.

Také výroba tuzemských pivovarů se v porovnání s loňskem snižuje. V pololetí se meziročně propadla o 6,81 procenta na 9,201 milionu hektolitrů piva. Na domácím trhu prodaly pivovary 7,527 milionu hektolitrů, což bylo o 5,41 procenta méně než loni. Celkově pivovary vyvezly do zahraničí 1,674 milionu hektolitrů pěnivého moku, což bylo meziročně o 12,6 procenta méně.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!