Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Platy porostou, ale pomaleji

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA I v letošním roce by se životní úroveň v Česku měla přibližovat zemím Evropské unie. I přes zpomalení ekonomiky v důsledku světové finanční krize by platy v soukromých firmách i ve státní správě měly i nadále růst.

Navíc díky očekávanému výraznému poklesu inflace by se nutně nemusela opakovat situace z konce loňského roku, kdy reálné platy v některých sektorech poklesly. To se ovšem týká jen lidí, kteří i v letošním roce budou mít práci. Již teď je jasné, že jich bude méně než loni...

České firmy a obyvatelé již v loňském roce pocítili první dopady rozvíjející se světové finanční krize. Ta se postupně přelévá právě z finančních trhů do jednotlivých odvětví a promítá se následně ve zpomalení národních ekonomik.

I když se v Evropě oproti Spojeným státům americkým projevuje se zpožděním, již dnes se mnoho evropských zemí ocitlo v silném ekonomickém útlumu. Některé státy starého kontinentu již dokonce postihla recese, tedy jejich hrubý domácí produkt (HDP) se již minimálně dvě čtvrtletí za sebou snížil.

Rozhodující pro růst platů v Česku, zejména v soukromých firmách, bude první čtvrtletí letošního roku. Tehdy se totiž v mnoha firmách chtějí odbory a vedení společností vrátit k vyjednávacímu stolu a rozhodnout, o kolik a zda vůbec platy porostou. Vyjednávání o platech totiž přerušili s tím, že potřebují získat přesnější obrázek ekonomického vývoje v Česku. V poslední době totiž postupně zveřejňované hospodářské ukazatele nabízejí stále černější vizi budoucnosti.

V recesi se již v polovině loňského října ocitly země eurozóny, tedy skupina států používajících jednotnou evropskou měnu euro. Jejich HDP tehdy již podruhé za sebou pokleslo o 0,2 procenta a lví podíl na tom měla velká ekonomika sousedního Německa. To je náš největší zahraniční odběratel, a proto má jeho ekonomická situace velký vliv na prosperitu České republiky.

Vzhledem k tomu, že Německo nyní čelí zřejmě nejhorší hospodářské recesi ve své poválečné historii a v letošním roce odborníci neočekávají zlepšení, budou mít velké problémy i české firmy. Těm se totiž v důsledku poklesu poptávky po zboží a službách v Německu výrazně sníží jejich klíčové zahraniční odbytiště.

Snížení odbytu se negativně odrazí nejen v hospodaření firem, ale následně i v počtu zaměstnanců a jejich platech. Za celý loňský rok by se míra nezaměstnanosti v Česku měla dostat zhruba na 5,5 procenta. V letošním roce odborníci očekávají její zvýšení zhruba o dvě procenta. I přes toto výrazné zhoršení se jedná o mnohem nižší míru nezaměstnanosti, než jakou Česko prožilo v roce 2003, kdy nezaměstnanost po několik měsíců překračovala 10 procent.

Zvýšená nezaměstnanost by však mohla tlumit nároky a vyjednávací sílu odborových svazů při dohadování o růstu platů. Mohly by totiž přistoupit na to, že v době světové krize je výhodné přijmout zmrazení růstu platů či omezení výroby - a udržet si práci.

Pro zachování sociálního smíru se ve svém novoročním projevu vyslovil i prezident republiky Václav Klaus. Zdůraznil v něm nejen potřebu „rozumných zaměstnanců a odborů“, ale i nutnost aktivnějšího hledání nových trhů a příležitostí, kterou mají na starosti podnikatelé a manažeři. Vstřícné postoje k řešení hospodářských problémů projevily například odbory v mladoboleslavské Škodě Auto. Její zaměstnanci přijali nejen několik odstávek, ale na prvních šest měsíců letošního roku i čtyřdenní pracovní týden s náhradu 75 procent průměrné mzdy za pátý, nepracovní den.

Mnoho jiných odborových organizací však odmítlo jednání o zmrazení růstu platů. Některé dokonce vypověděly dohodu o sociálním dialogu a další vyhrožují stávkou. To naznačuje, že odborářům dech rozhodně nedochází a že boj o vyšší platy nevzdávají. Podle dosavadních zpráv je také jasné, že v mnoha firmách se již odbory se zaměstnavatelem na růstu platů dohodly, v průměru zhruba o šest procent. Proto by se s největší pravděpodobností měly platy v privátním sektoru zvýšit.

Růst však čeká i zaměstnance veřejného sektoru. Do schváleného rozpočtu České republiky prosadil ministr práce a sociálních věcí dalších 2,7 miliardy korun na jejich platy. Tuto částku Nečas žádal právě na zmírnění dopadů krize. Ve veřejné správě by tak letos mohly nominální platy vzrůst místo průměrných pěti procent o zhruba 6,6 procenta.

Navíc by měla v letošním roce výrazně poklesnout inflace, a to zhruba na 2 procenta z loňských 6,5 procent. Díky tomu by tak měly letos i přes těžkou ekonomickou situaci růst nejen nominální, ale i reálné platy.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...