Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Platy státních zaměstanců porostou. Rozpočet se schodkem schválila vláda

Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka | foto: MAFRA

PRAHA Vláda ve středu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 70 miliard korun. Informoval o tom mluvčí vlády Martin Ayrer. Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků nebo i s výdaji souvisejícími s aktuální migrační vlnou.

Nyní návrh projedná Sněmovna a musí ho podepsat prezident.

Vláda ve středu také schválila návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury. Fond by měl hospodařit s 65,7 miliardy korun, což je méně než letos.

Při současném vývoji měl být schodek rozpočtu nižší, míní analytici

Návrh rozpočtu pro příští rok by měl být podle většiny oslovených analytiků ambicióznější. Současnému vývoji ekonomiky a stavu hospodářství by odpovídal schodek do 50 miliard korun, říkají ekonomové. Vláda dnes schválila návrh rozpočtu s deficitem 70 miliard korun. Kabinet chce deficit v dalších letech snižovat.

„Hlavní slabinou schváleného rozpočtu je deficit. Aby se dal rozpočet na příští rok označit za přijatelný, měl by být schodek maximálně 50 miliard. Ideálně samozřejmě méně,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Doufá, že se jeho generace dožije toho, že aspoň někdy rozpočet skončí s přebytkem. „Naposledy se tak stalo před 20 lety,“ dodal.

I podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy mělo být ministerstvo ve stanovení schodku ambicióznější. „Takový deficit je prostě ekonomicky neobhájitelný při mírách hospodářského růstu, který přesahuje čtyři procenta,“ uvedl. Vláda by nyní podle něj již neměla dopustit, aby se opakovala situace z prvních let milénia. Tehdy také při vysoké míře růstu stát praktikoval poměrně laxní rozpočtovou politiku. „Výsledný nárůst zadlužení pak tuzemské ekonomice přitížil v čase, kdy ji zasáhly dopady světové finanční krize,“ uvedl.

Naopak analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek považuje návrh rozpočtu se schodkem 70 miliard za rozumný kompromis. „Vzhledem k určitému zpomalení růstu české ekonomiky, které se očekává, nemusí být dodržení schodku takovou samozřejmostí jako letos. Důležité je ale střednědobě směřovat do stavu, aby vláda hospodařila s víceméně vyrovnaným rozpočtem a přestala vytvářet nové dluhy,“ uvedl.

Největší neznámou v návrhu rozpočtu je podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela čerpání peněz z fondů EU. „Očekávám, že nájezd na nové programovací období bude pozvolný, což se projeví ve výrazně nižších kapitálových výdajích. Na příjmové straně panují nejasnosti ohledně nových opatřeních spojených s výběrem DPH, které by měly státnímu rozpočtu přinést nemalé prostředky,“ uvedl.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies
SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies

Soutěžní kalendář s Canpol babies. Vyhrajte výbavičku do porodnice a další důležité potřeby pro sebe i vaše miminko.